Layout: current:getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative:getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:12, Did:0, useCase:0

Dambergs: "Latviju ļoti ciena IBSF. Nav daudz tādu federāciju, kur mēs varam sevi tik pārliecinoši apliecināt"

Ulvis Brože @UlvisBrozhe

Dambergs:
Oskars Melbārdis. Foto: Romāns Kokšarovs/f64

Latviešus Starptautiskajā bobsleja un skeletona federācijā (IBSF) ciena par sasniegumiem sportā un padarīto darbu federācijā, sarunā ar aģentūru LETA uzsver Latvijas jurists Mārtiņš Dambergs, kurš ievēlēts par IBSF viceprezidentu, uzvarot cīņā ar bijušo Jaunzēlandes skeletonistu Benu Sendfordu.

Dambergs par IBSF viceprezidentu tieslietu jautājumos uz četriem gadiem tika ievēlēts 2018.gada jūnijā IBSF kongresā Romā.

"Pēc izglītības esmu jurists, un ilgstoši praktizēju jurisprudenci," par nokļūšanu līdz kandidēšanai stāsta Latvijas pārstāvis starptautiskajā federācijā. "Gadus četrus atpakaļ man bija pieredze sporta šķīrējtiesas lietā. Man likās, ka tieši sporta tiesības man arī visvairāk interesē. Un toreiz Siguldā notika pirmais Eiropas kausa posms bobslejā un skeletonā, kurā tikos ar [Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas (LBF) prezidentu] Jāni Kolu. Vienojāmies, ka palīdzēšu Latvijas federācijai sabiedriskā kārtā, jo gribēju saprast, kā viss notiek sporta pasaulē."

2018.gada sākumā Kols un LBF viceprezidents Zintis Ekmanis izteica Dambergam priekšlikumu kandidēt uz amatu starptautiskajā federācijā, un latvietis kļuva par IBSF valdes locekli un viceprezidentu tieslietu jautājumos. Cīņa ar bijušo viceprezidentu un bijušo Jaunzēlandes skeletonistu Sendfordu bija sīva, taču uzvarēja Latvijas kandidāts. Arī IBSF viņš darbojas sabiedriskā kārtā un algu nesaņem.

"Uzvarēju ne tikai labas pirmsvēlēšanu kampaņas dēļ," panākuma iemeslus skaidro Dambergs. "Latviju tomēr ļoti ciena IBSF. Domāju, ka nav daudz tādu starptautisko federāciju, kur mēs varam sevi tik pārliecinoši apliecināt. Līdz tam brīdim man bija arī tīri labs CV juridiskajā ziņā."

Lielākais darbs Latvijas pārstāvim ir pirms sezonas, kad komisijas savās sapulcēs lemj par sezonas metiem, par to, kādi noteikumi jāmaina un kādas korekcijas jāievieš.

"Šīs domas ir jāiestrādā noteikumos," par vienu savas darbības aspektu stāsta Dambergs. "No otras puses IBSF ir cieši saistīta gan ar Starptautisko olimpisko komiteju, gan pārējām olimpisko sporta veidu federācijām. Tāpēc jānodrošina IBSF atbilstība dažādām prasībām - gan par vīriešu un sieviešu līdztiesību sportā, gan šā brīža modes jautājums - spēļu sarunāšanu, kas gan bobslejā un skeletonā nav pieņemta prakse, gan to pašu personu datu regulu. Jāiet kopsolī ar citām starptautiskajām federācijām. Treškārt, ir ikdiena - līgumi ar sponsoriem, ar trašu organizatoriem, apraides līgumi, un ceturtkārt, daudz izskanējusī antidopinga tēma, jo tieši šobrīd notiek darbs pie Pasaules antidopinga aģentūras (WADA) jaunā kodeksa izstrādes."

Viss, kam galā ir redzams juridisks iznākums vai kam jābūt parakstītam vai papīra formā, nonāk uz latvieša galda, jo federācija ir maza, un tajā nav 50 juristu departamenta, ko var atļauties lielās federācijas. Tas arī ir izaicinājums - panākt to pašu ko lielās federācijas ar maziem resursiem.

Sezonas laikā sanāk pabraukāt arī apkārt pa sacensībām, jo katrās jābūt klāt kādam no IBSF valdes locekļiem. "Ar lielu prieku varu teikt, ka iepriekšējā sezonā biju sacensībās Siguldā un arī šogad plānoju būt klāt sacensībās Latvijā," saka Dambergs, kurš iztikas līdzekļus turpina pelnīt ar jurista praksi.

Dzirdēts par atsevišķu valstu lobētiem tehniskajiem noteikumiem, kas ir izdevīgi vienai valstij un ne tik izdevīgi citai. Savulaik vēl PSRS laikā starptautiskā federācija aizliedza VEF rūpnīcā ražotās "raķetes" vai "cigārus", ko citi mēģināja kopēt, bet nesanāca. Un aizliegums uz pāris gadiem atsvieda atpakaļ PSRS izlasi, kurā vadošās lomas spēlēja latvieši.

"Svarīgi ir ievērot robežu, aiz kuras sākas interešu konflikts, taču jā, ir iespējams pamatot nacionālo pozīciju un aizstāvēt Latvijas intereses. Tomēr mēģinu pieturēties pie principa, ka arī šīm metodēm ir jābūt korektām," par iespēju lobēt Latvijai svarīgas intereses starptautiskajā federācijā stāsta IBSF viceprezidents.

IBSF Dambergs ir jau ceturtais Latvijas pastāvīgais pārstāvis. Ir arī citi, piemēram, Bobsleja sporta komitejā ir arī Latvijas bobsleja izlases galvenais treneris Sandis Prūsis, bet Skeletona materiālu komitejā - Rodžers Lodziņš.

"Latvija starptautiskajā federācijā ir labi ieredzēta. Kristaps Kotāns ir parasporta koordinators. Viņa brālis Normunds šobrīd konsultē Ķīnu infrastruktūras attīstības jautājumos nākamajām ziemas olimpiskajām spēlēm, kā to darīja jau Phjončhanā un Sočos. Gatis Gūts regulāri ir atbildīgs par sacensību noriti trasēs," latviešu "mafiju" IBSF uzskaita Dambergs, bilstot, ka "mafija" ir pārāk skaļš vārds, taču Latvija tiek novērtēta arī savu sasniegumu dēļ abos sporta veidos. "Turklāt latvieši, kas jau ir starptautiskos amatos, tiek atzinīgi vērtēti par viņu darbu. Vai tā ir "mafija", nezinu, bet pilnīgi noteikti tā ir laba komanda, kas nes Latvijas vārdu pasaulē."

Pārvēlēšanas būs kongresā pēc Pekinas olimpiskajām spēlēm. "Laiks rādīs," par turpinājumu četru gadu ciklam saka viens no četriem latviešiem IBSF. "Man ir sajūta, ka es tikai tagad sāku ieskrieties. Man tas ir ļoti interesants jurisprudences segments, kas ir dinamisks, taču ļauj ikdienā būt Latvijā un sekot starptautiskajiem procesiem. Tas man sagādā gandarījumu, zinot, ka lietām, ko es izdaru, ir rezonanse aiz Latvijas robežām."

Dambergs dzimis 1988.gadā un savu doktora darbu raksta par starptautisko sporta šķīrējtiesu.

     [+] [-]

, 2019-11-28 17:01, pirms 8 mēnešiem
Protams, ka ciena cilvēkus, kas izdara darbu un par to neprasa atlīdzību vai ļoti mazu atlīdzību. Necienīšana būtu šaušana kājā pašiem.

     [+] [-]

, 2019-11-28 19:28, pirms 8 mēnešiem
Damberga kungs, tas būs fantastiski, ja Jūs arī šogad atradīsit brīvu laiku, lai klātienē apmeklētu Siguldas posmu!

     [+] [-]

, 2019-11-28 19:29, pirms 8 mēnešiem
Nu nevajag taču kļūt vājprātīgiem lietā, kuru sauc par "dzimumu līdztiesību"...