Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:4, Did:0, useCase: 0

Rīgas maratona piecu gadu plāns – 50 tūkstoši dalībnieku

Ulvis Brože
Ulvis Brože @UlvisBrozhe

Rīgas maratona piecu gadu plāns – 50 tūkstoši dalībnieku
Rīgas maratons. Foto: Romāns Kokšarovs, f64

Šodien notika preses konference, kurā tika prezentēts 2019. gada Rīgas maratons, kas pirmo reizi ieguvis IAAF Zelta kategoriju. Rīkotājs Aigars Nords pauda vēlmi reiz uz sacensībām sapulcināt 50 tūkstošus skrējēju, Latvijas rekordiste Jeļena Prokopčuka pauda prieku, ka varēs skriet mājās, bet pasaules rekordiste Pola Redklifa norādīja, ka ar laiku cilvēki zinās, ka maijs pieder Rīgas maratonam.

"2006. gadā, kad sākām organizēt sacensības, paši vienkārši vēlējāmies izskrieties. Toreiz mūsu ambīcija bija, ka piecos gados skries 5000 cilvēki, bet apetīte auga, un kādā brīdī sapratām, ka Rīga ir pelnījusi pasaules notikumu. 2012. gadā ieguvām bronzas kategoriju un skriešana kļuva kā sniega bumba. 2014. gadā jau bija 3000 ārzemnieku. Kādu laiku nepieteicāmies Zelta kategorijai, kaut kritērijus jau bijām izpildījuši. Tagad sapratām, ka tas mūs padarīs par vēl lielāku notikumu," teica maratona rīkotājs Aigars Nords.

"Rīgas izmēra pilsēta Valensija, kur arī ir Zelta maratons, viņi izkustinājuši gan tūkstošiem vietējos, gan desmitiem tūkstošus ārvalstnieku - tas mums ir kā paraugs. Sapratām, ka tikai ar līdzšinējiem partneriem nevarēsim ilgtermiņā pavilkt Zelta kategoriju, tāpēc gājām pie atbalsta pēc valdības, cerot uz vismaz nelielu finansējumu, bet pagaidām atbildes vēl nav. Pasaulē gada laikā notiek tūkstošiem maratonu, vienā Ķīnā vismaz 1300, IAAF piešķirot atškirības zīmes, cenšas tiem noteikt svaru," pauda Nords.

"Zelta kategorijā jābūt vismaz sešām damām un sešiem vīriem no top200, to piešķir uz vienu gadu. Pasaulē ir 36 zelta maratoni, Eiropā 12 no tiem. Piecu gadu mērķis Rīgai ir 50 000 dalībnieku un vismaz 10 000 ārzemnieku."

"Katru gadu Aigars man jautāja, kad skriešu maratonā, jo līdz šim vienmēr veicu tikai pusmaratonu. Apņēmos, ja man būs otrais bērns un pēc tā vēl vēlēšos skriet, pirmais maratons būs Rīgā," pastāstīja Jeļena Prokopčuka, kura šogad Rīgā pirmoreiz skries maratona distanci. "Mājās skriet ir vieglāk, bet vienalga atbildīgi, man būs uztraukums. Prieks, ka skriešu Rīgā un Rīgas maratons tik strauji attīstās. Tas, ka Rīgā notiek Zelta kategorija, ir brīnums, bet aiz brīnuma stāv liels darbs. Man kā sportistei ir liels lepnums par Rīgu."

"Ja izdosies izpildīt olimpisko normatīvu, būšu laimīga, bet pēc pārtraukuma nebūs viegli skriet. Ceru, ka būs labs laiks, kā vienmēr, brīnišķīga atmosfēra. Ar diviem bērniem ceļot ir grūti, tas viss atņem spēkus, esmu laimīga, ka ir brīnišķīga iespēja skriet mājās un tik augsta mēroga sacensībās."

"Pasaules rekorda skrējienā daudzi pozitīvi apstākļi sakrita, man Londona bija ātrākā trase, kaut citi saka, ka tā nav pati ātrākā. Es esmu uzaugusi, iespaidojoties no Londonas maratona, un tas man palīdzēja. Esmu pateicīga, ka tik ātri varēju noskriet, pat ja šis rezultāts tiks pārspēts, tas vienmēr būs mans personīgais rekords un, iespējams, manas ģimenes rekords," pauda titulētā Pola Redklifa, kurai jau 16 gadus pieder pasaules rekords – divas stundas, 15 minūtes un 25 sekundes. “Es todien nevarēju skriet ātrāk. Kad rekords tiks pārspēts, nāksies samierināties, bet tāda ir sporta daba. Nekad nebiju iedomājusies, ka rekords noturēsies tik ilgi.”

"Maratons ir visu laiku labākais sporta veids, tas apvieno cilvēkus, tu cīnīses pret savu ķermeni un 42 kilometriem. Maratona sports aug tik strauji, jo parāda pilsētas un skrējienos iegūsti daudzus draugus. Tāpēc tagad man patīk skriet masu skrējienos. Cilvēki skrējienos kļūst par labākām, spēcīgākām personām," teica Redklifa, kura trīs reizes uzvarējusi Ņujorkas un Londonas maratonā.

"Zelta kategorija atnes atpazīstamību, cilvēki skatās kartē, ierauga, ka Rīga ir interesanta vieta, turklāt kategorija parāda, ka sacensības tur būs labi organizētas. Esot blakus ikoniskajiem maratoniem, cilvēki jau zinās, ka maijs – tas ir Rīgas maratons," prognozēja Redklifa.

Pēc preses konferencē Redklifa par savu karjeru pastāstīja maratona ģenerālsponsora “Lattelecom” darbiniekiem, bet rīt viņa piedalīsies maratona sezonas atklāšanas forumā “Radisson Blu Latvija”, kurā uzstāsies arī Prokopčuka, viens no pasaules vadošajiem bokseriem Mairis Briedis, motosportists Reinis Nitišs, kā arī Latvijas izcilākie vieglatlēti Laura Ikauniece, Sindija Bukša un Jānis Leitis. Reģistrēties Tet Rīgas maratona Zelta sezonas atklāšanas forumam aicināts jebkurš skrējējs un aktīva dzīvesveida piekritējs. Dalība forumā ir bez maksas. Reģistrēties iespējams Tet Rīgas maratona mājas lapā Tet Riga Marathon