Layout: current:getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative:getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:103, Did:0, useCase:0

Orientieristam Zērnim tomēr fiksēta 21. vieta pirmā PK posma vidējā distancē

Ints Megnis

Orientieristam Zērnim tomēr fiksēta 21. vieta pirmā PK posma vidējā distancē
Uldis Upītis finišē stafetes sacensībās. Foto: Latvijas Orientēšanās federācija

Latvijas orientēšanās sporta izlase atgriezusies no Pasaules kausa pirmā posma orientēšanā sportā. Kaut sākotnēji Sportacentrs.com ziņoja, ka Rūdolfs Zērnis vidējās distances sacensībās izcīnījis augsto, 17. vietu, vēlāk viņa rezultāts tomēr pazemināts līdz 21. pozīcijai.

Sacensības 8. jūnijā sākās ar vidējo distanci, kam sekoja iedzīšanas formāta garā distance 9. jūnijā, savukārt 11. jūnijā Helsinku centrā tika aizvadīta sprinta stafete. Meža distancēm izvēlētais apvidus bija izteikti skandināvisks ar daudz akmeņiem, kur ļoti svarīga bija precizitāte un spēja noturēt virzienu, savukārt Helsinkos dalībniekus sagaidīja diezgan klasiska pilsētas konfigurācija ar paralēlām ielām un iekšpagalmiem, kas piedāvāja sarežģītus etapus un iespējas kļūdīties.

Zērnis vidējo distanci veica bez lielām kļūdām un sākotnējos rezultātos rādījās 17. vietā, taču atzīmēšanās sistēmas neprecizitātes dēļ oficiālajos rezultātos tomēr 21. vieta.

"Pasaules kausa vidējā distance Somijā jau ziemā tika izvirzīts par sezonas pirmo svarīgo maču, uz kuru varētu arī nopietnāk sagatavoties. Protams, arī pavasara pusē skrēju daudz sacensību, taču starp tiem arī ļoti intensīvi trenējos un sacensības izmantoju kā labu treniņu. Pats maijs gan neizvērtās kā cerēts, jo mēneša sākumā saslimu, taču pašam Pasaules kausam piegāju ar nopietnu attieksmi. Uz Somiju devos desmit dienas iepriekš, aizvadīju nelielu Jukolas nometni un pēc tās devos uz Helsinkiem, noskrienot vairākus ļoti līdzīgus treniņus tieši gaidāmajam Pasaules kausam," stāsta Zērnis. "Sacensību dienā fiziski jutos labi un veicu stabilu skrējienu visas distances garumā. Viena virziena kļūda un neliela kļūda distances beigās, protams, maksāja savas 60 sekundes, taču citādi esmu apmierināts ar savu sniegumu un izcīnīto 21. vietu. Noteikti ir vairākas lietas, kuras ir vērts paņemt un analizēt attiecībā uz pasaules čempionātu. Nākamajā dienā biju ļoti slikti atjaunojies pēc vidējās distances un fiziski bija ļoti grūti. Nespēju tikt līdzi labākajiem un starts bija ļoti neveiksmīgs ar beigu daļā pārķertu etapu. Daudz nav ko pārdzīvot un jāturpina trenēties."

Ar 52. rezultātu finišēja Mārtiņš Sirmais, 57. Artūrs Pauliņš, 69. Uldis Upītis, 71. Edgars Bertuks un 83. Jānis Tamužs. Savukārt starp dāmām labāko piecdesmitniekā šoreiz iekļuva tikai Inga Dambe, kurai 48. vieta, bet Līgai Valdmanei un Laurai Vīķei attiecīgi 56. un 59. vieta.

Otrajā dienā Zērnim atzīmēšanās sistēmas problēmu dēļ tika piešķirta diskvalifikācija, līdz ar to iedzīšanas sacensībās starp vīriem labāko piecdesmitniekā spēja ielauzties tikai Pauliņš, pakāpjoties uz 45. vietu. Vēl Sirmais atkāpās par divām pozīcijām uz 54. vietu, bet vislielāko kāpumu rezultātu tabulā starp latviešiem izdarīja Tamužs, finišējot 62. vietā. Par dažām pozīcijām nokritās arī Bertuks, finišējot 75. vietā, bet Upītis izstājās.

"Pasaules kausa posms Somijā bija gandrīz pašas svarīgākās sacensības šosezon - gan pašas par sevi, gan kā pirmās atlases uz pasaules čempionātu, kas ir sezonas galvenais mērķis. Attiecīgi arī centos sagatavoties un distancēs neko netaupīt. Diemžēl vidējā distancē netiku galā ar paša radīto stresu, un pēc kļūdas jau distances otrajā etapā vairs nespēju atgūt paškontroli, distances turpinājumā kļūdījos vēl un vēl. Par vienu no savām stiprajām pusēm mēdzu uzskatīt to, ka orientēšanās distancēs spēju palikt nosvērts, tapēc šoreiz piedzīvotā neveiksme bija īpaši sāpīga," stāsta Tamužs. "Nākamās dienas iedzīšanas sacensībām biju labi atjaunojies fiziski un, galvenais, psiholoģiski, un biju gatavs izdarīt to, ko spēju. Tas arī izdevās, un ar labu skrējienu varēju pakāpties vairākas pozīcijas un apliecināt vismaz pašam sev, ka vidējās distances neveiksme bija tikai atsevišķa epizode. Lai arī mana starta pozīcija bija salīdzinoši zema, apkārt esošo sportistu ātrums tāpat bija iespaidīgs. Līmenis šajās sacensībās bija vienkārši nereāls."

Dāmu konkurencē Dambe otrajā dienā nestartēja, bet Vīķe un Valdmane uzrādīja līdzīgus rezultātus kā vidējā distancē, finišējot attiecīgi 55. un 59. vietā.

Sprinta stafetē Latvijas komandas sastāvā uz starta stājās Valdmane, Tamužs, Upītis un Elizabete Blūmentāle. Atšķirībā no pasaules čempionāta, Pasaules kausā viena valsts var pieteikt vairākas komandas, kā dēļ uz starta kopā stājās 43 komandas no 21 valsts. Sacensības norisinājās Helsinku pilsētas skvērā, pulcējot ievērojamu skatītāju pūli:

Valdmane pirmo etapu veica bez kļūdām un finišēja 33. vietā, vairāk nekā pusotru minūti aiz līderiem Zviedrijas komandas ar Tūvi Aleksandešoni pirmajā etapā. Tamužs otrajā etapā arī veica stabilu skrējienu un komandu pacēla uz 32. vietu. Vēl četras pozīcijas izdevās atgūt Upītim, kurš distances laikā spēcīgi sasita galvu un finišā saņēma neatliekamo medicīnisko palīdzību. Iespējams, bez traumas būtu rezultātu izdevies vēl uzlabot, tomēr neveiksmīgs starts pēdējā etapā bija Blūmentālei, kura pieļāva aptuveni divu minūšu kļūdu un finišā 34. vieta. Nāciju vērtējumā tas Latvijai deva 16. labāko rezultātu.

Tamužs atzīst, ka, par spīti komandas rezultātam, stafetes sacensības bijušas emocijām bagātas un aizraujošas. "Sprinta stafete bija saldais ēdiens šajā Pasaules kausa posmā pašā Helsinku centrā. Man tieši šī distance atstāja visspēcīgākās emocijas, jo milzīgais skatītāju pūlis sacensību arēnā bija kaut kas tiešām iespaidīgs un unikāls - startēt tādos apstākļos ir kaut kas tāds, kas orientēšanās sportā negadās gandrīz nekad. Esmu priecīgs par to, ka izdevās sakoncentrēties un veikt tehniski ļoti tīru skrējienu. Lai arī uzrādītais rezultāts etapā - 30.vieta - nav īpaši augsts, zinu, ka izdarīju maksimumu no tā, ko šobrīd ļauj fiziskā sagatavotība un tāpēc nevaru būt neapmierināts. Protams, mērķis nākotnē ir šo pozīciju un handikapu pret līderiem krietni vien uzlabot, galvenokārt pacietīgi strādājot pie fiziskās sagatavotības. Kopumā šis Pasaules kausa posms bija lieliska iespēja gūt pieredzi - es augstākā līmeņa sacensībās startēju reti, tādēļ bija īpaši vērtīgi atcerēties, ka šajā līmenī distances tiek gatavotas īpaši pārdomāti - lai nekas nenāktu viegli, gandrīz pilnīgi visi konkurenti ir ārkārtīgi spēcīgi tieši fiziskajā ziņā un, galu galā, sniegums atkarīgs no paša psiholoģiskās gatavības konkrētajā brīdī parādīt, ko spēj. Ļoti ceru, ka šīs mācības radīsies iespēja izmantot arī pasaules čempionātā, bet līdz tam vēl jātiek - pēc mēneša gaidāms otrais atlašu posms Norvēģijā."

Nākamais Pasaules kausa posms norisināsies reizē ar Pasaules čempionātu augusta vidū Norvēģijā, kas būs pirmais meža distanču formāta čempionāts. Tā dēļ programmā atgriezta vidējās distances kvalifikācija, kur visām valstīm būs trīs starta vietas neatkarīgi no divīzijas.

Izmantotie resursi:
https://lof.lv/os-zinas-arhivs?id=3...