Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:114, Did:0, useCase: 0

Latvija atgriežas pēdējā grozā. Kā Nāciju līga mainīs Eiropas ceļazīmju dalīšanu?

Agris Suveizda

Latvija atgriežas pēdējā grozā. Kā Nāciju līga mainīs Eiropas ceļazīmju dalīšanu?
Deniss Rakels. Foto: Reuters/Scanpix

Eiropas lielvalstīs par spīti lērumam pozitīvu atsauksmju Nāciju līgu joprojām galvenokārt uztver tikai kā interesantākas pārbaudes spēles, taču tas mainīsies. Visdrīzāk pirmais lielais signāls par to, ka tās nav tikai draudzības spēles, būs 2020. gada martā, kad pie finālturnīra ceļazīmes tiks kāda no D līgas izlasēm, bet pirmoreiz sacensību norisi Nāciju līga reāli ietekmēs jau 2. decembrī Dublinā, kad notiks "Euro 2020" kvalifikācijas izloze.

Ja agrāk Eiropas čempionātu kvalifikācijā izlases grozos tika dalītas pēc UEFA ranga (nejaukt ar FIFA rangu), tad turpmāk valstsvienības Eiropas čempionātu atlasēs tiks izsētas atbilstoši vietai Nāciju līgas rangā. Proti, ja FIFA ranga vadībā joprojām ir Beļģija, kurai seko Francija, tad Nāciju līgas grupu turnīra jeb Nāciju līgas ranga līderos ir Šveice un Portugāle, kamēr Beļģija un Francija ieņem piekto un sesto vietu. Tikai 11. pozīcijā ir Vācija, kas par to var samaksāt arī izlozē, jo tajā atradīsies vien otrajā grozā un nevarēs izvairīties no citiem grandiem. Un tajā būtu arī "Euro 2024" kvalifikācijā, taču tieši Vācija nesen kļuva par finālturnīra saimnieci. Vāciju no pirmā groza izstūma Polija, kas tajā būs pirmoreiz kopš 1986. gada Pasaules kausa atlases.

Izlozes grozi

V1. grozsV2. grozsV3. grozsV4. grozsV5. grozsV6. grozs
1.Šveice11.Vācija21.Slovākija31.Ungārija41.Maķedonija51.Latvija
2.Portugāle12.Islande22.Turcija32.Rumānija42.Kosova52.Lihtenšteina
3.Nīderlande13.Bosnija23.Īrija33.Grieķija43.Baltkrievija53.Andora
4.Anglija14.Ukraina24.Ziemeļīrija34.Albānija44.Luksemburga54.Malta
5.Beļģija15.Dānija25.Skotija35.Melnkalne45.Armēnija55.Sanmarīno
6.Francija16.Zviedrija26.Norvēģija36.Kipra46.Azerbaidžāna
7.Spānija17.Krievija27.Serbija37.Igaunija47.Kazahstāna
8.Itālija18.Austrija28.Somija38.Slovēnija48.Moldova
9.Horvātija19.Velsa29.Bulgārija39.Lietuva49.Gibraltārs
10.Polija20.Čehija30.Izraēla40.Gruzija50.Fēru salas

Kamēr Vācija pirmoreiz kopš "Euro 2008" kvalifikācijas izlozes ir otrajā grozā, mēs diemžēl kļuvām par sliktāko trešās vietas ieguvēju D līgā un palikām uzreiz aiz piektā groza. Zemākajā grozā līdz šim esam bijuši tikai vienu reizi – 1994. gada Pasaules kausa atlases izlozē, jo tas bija mūsu debijas cikls. Būtu izcīnījuši kaut vienu uzvaru pār Andoru, pēdējā grozā būtu Fēru salas, nevis mēs. Augstāk par ceturto grozu neesam bijuši nekad, taču jāpiebilst, ka grozu skaits visās izlozēs nav bijis vienāds. Tā, piemēram, 2006. gada Pasaules kausa un 2008. gada Eiropas čempionāta izlozēs mēs bijām ceturtajā grozā no septiņiem – tātad bija trīs vēl vājāki grozi.

Izlozes grozi kopš 1994. gada Pasaules kausa

Piezīmes: 1) ar dzeltenu iezīmēti pēdējie grozi, 2) ar sarkanu izcelti cikli, kad piedalījās PSRS vai Dienvidslāvija, Serbija un Melnkalne, nevis Krievija un Serbija.

Šobrīd zināmas deviņas izlases, kuras pretī izlozē nedabūsim pilnīgi noteikti. Pirmkārt, tās ir ranga pirmās četras komandas Šveice, Portugāle, Nīderlande un Anglija, kurām būs garantēta dalība piecu vienību grupā, lai atbrīvotu jūnija logu Nāciju līgas finālturnīram. Un, otrkārt, Lihtenšteina, Andora, Malta, ar kurām vienā grozā būsim pirmoreiz vēsturē, un Sanmarīno. Kopumā 55 izlases tiks sadalītas desmit grupās – piecās pa sešām un piecās pa piecām komandām. Mums, protams, būs garantēta sešu izlašu grupa.

Neskaitot Angliju, paliek 15 izlases, pret kurām kopš neatkarības atgūšanas vēl nekad neesam spēlējuši kvalifikācijas, finālturnīra vai Nāciju līgas mačos. No pirmā groza tās ir Itālija un Francija, kurai gan savulaik esam zaudējuši 1924. gada Parīzes olimpiskajās spēlēs (0:7). Šīm 15 vienībām varam pieskatīt arī Vāciju, ar kuru tikāmies "Euro 2004" finālturnīrā (0:0), bet kuru uz Latviju vēl neesam atveduši. Visbiežāk kvalifikācijās spēlēts pret Grieķiju un mūsu groza pārstāvi Lihtenšteinu, kuras pretī saņemtas četras reizes. Trīsreiz izloze devusi Ziemeļīriju, Portugāli, Gruziju un Zviedriju, bet interesanti, ka pret netālajiem somiem atlasē vēl nekad neesam spēlējuši.

Daļēji tas saistīts ar to, ka bieži vien ar somiem izlozē esam bijuši vienā grozā – piecas reizes. Piecreiz vienā grozā esam bijuši arī ar bosniešiem, islandiešiem, slovēņiem un igauņiem, sešreiz ar maķedoniešiem, septiņas reizes ar velsiešiem, bet visbiežāk – ar kipriešiem (astoņas reizes). Interesanti, ka divas reizes vienā grozā esam bijuši kopā arī ar FIFA ranga pašreizējiem līderiem beļģiem, kuri "Euro 2008" un "Euro 2012" kvalifikācijas izlozēs bija vien ceturtajā grozā.

Ciklu skaits, kuros esam spēlējuši pret šīm izlasēm

SkIzlases
4Lihtenšteina; Grieķija
3Ziemeļīrija; Portugāle; Gruzija; Zviedrija
2Spānija; Īrija; Dānija; Albānija; Austrija; Skotija; Igaunija; Islande; Horvātija; Sanmarīno; Lietuva;
Ungārija; Turcija; Čehija; Nīderlande; Slovākija; Luksemburga; Šveice; Izraēla; Kazahstāna; Andora
1Baltkrievija; Norvēģija; Slovēnija; Beļģija; Polija; Vācija; Krievija; Moldova; Malta; Bosnija; Fēru salas
0Francija; Anglija; Itālija; Serbija; Kipra; Velsa; Rumānija; Ukraina; Melnkalne; Bulgārija;
Somija; Maķedonija; Armēnija; Azerbaidžāna; Kosova; Gibraltārs

Kā jau rakstīju ievadā, 2020. gada marts būs tas brīdis, kad pirmoreiz pa īstam tiks apjausta Nāciju līgas nozīme. Jau šobrīd ir pilnīgi skaidrs, ka finālturnīrā debitēs vismaz viena no šīm četrām valstīm – Gruzija, Maķedonija, Kosova vai Baltkrievija -, taču tāpat, ļoti iespējams, intriģējoša būs cīņa par ceļazīmi arī C līgā. Tajā par grupas uzvarētājām kļuva šogad Pasaules kausa finālturnīrā spēlējusī Serbija, tāpat arī Norvēģija un Skotija, kuras iepriekšējoreiz kādā no lielajiem finālturnīriem spēlēja attiecīgi 2000. un 1998. gadā, un Somija, kura uz finālturnīru vēl nekad nav tikusi.

Īstais brīdis atgādināt, kāda būs ceļazīmju dalīšanas sistēma. Pirmkārt, kvalifikācijā, kas sāksies nākamā gada martā un beigsies tā paša gada novembrī, tiks izspēlētas 20 ceļazīmes. Pie tām tiks katras grupas divas stiprākās komandas. Un, otrkārt, pārējās četras ceļazīmes tiks izspēlētas 2020. gada martā četros pārspēļu miniturnīros (gan pusfināls, gan fināls izšķirsies vienā spēlē), kuros kvalifikācijas neveiksminieces tiks dalītas atbilstoši Nāciju līgas rezultātiem.

Proti, formāli katrai līgai būs savs finālturnīrs, kurā tiks dalīta viena papildu ceļazīme. Viens finālturnīrs D līgai, tāpat pa vienam finālturnīram arī pārējām līgām. Tas gan ir teorētiski, jo A līga, visticamāk, nemaz nesavāks četras izlases, kuras ceļazīmi uz "Euro 2024" nebūs izcīnījušas jau kvalifikācijā. Pēc reglamenta vietu uz pārspēlēm iegūs katras Nāciju līgas apakšgrupas uzvarētāja, bet, ja tā būs kvalificējusies jau caur atlasi, tad tās vietu iegūs nākamā Nāciju līgas rangā esošā komanda no tās pašas līgas. Ja kādā līgā joprojām nebūs savāktas četras dalībnieces, tad tukšumus aizpildīs Nāciju līgas rangā augstāk esošās brīvās izlases. Taču ar ļoti būtisku piebildi, ka nevienas līgas grupu uzvarētāja nedrīkstēs spēlēt miniturnīrā ar augstākas līgas komandu.

A līgaB līgaC līgaD līga
ŠveiceBosnijaSkotijaGruzija
PortugāleUkrainaNorvēģijaMaķedonija
NīderlandeDānijaSerbijaKosova
AnglijaZviedrijaSomijaBaltkrievija
BeļģijaKrievijaBulgārijaLuksemburga
FrancijaAustrijaIzraēlaArmēnija
SpānijaVelsaUngārijaAzerbaidžāna
ItālijaČehijaRumānijaKazahstāna
HorvātijaSlovākijaGrieķijaMoldova
PolijaTurcijaAlbānijaGibraltārs
VācijaĪrijaMelnkalneFēru salas
IslandeZiemeļīrijaKipraLatvija
IgaunijaLihtenšteina
SlovēnijaAndora
LietuvaMalta
Sanmarīno

Augstāk redzat tabulu ar Nāciju līgas šīs sezonas rangu. Lai labāk ilustrētu teorētisko procesu, iedomāsimies, ka kvalifikācijas sietam tiks cauri 20 labākās vienības no 2018. gada Pasaules kausa kvalifikācijas (proti, mājiniece Krievija, deviņu grupu uzvarētājas, deviņu grupu otrās vietas un labākā trešā vieta jeb Nīderlande). 16 pārspēļu dalībnieču noteikšana sāksies ar D līgu un tad pakāpeniski virzīsies līdz A līgai. No D līgas tātad pārspēlēs teorētiski iekļūtu Gruzija, Maķedonija, Kosova un Baltkrievija, bet no C līgas – Skotija, Norvēģija, Somija un Bulgārija jeb nākamā labākā pēc ranga. B līgā četras pārstāves būtu Bosnija un Hercegovina, Ukraina, Austrija un Velsa. A līgā, kā redzam, visas jau kvalificētos finālturnīram, tāpēc nāktos izvēlēties četras spēcīgākās vēl brīvās izlases – Čehiju un Turciju no B līgas un Izraēlu un Ungāriju no C līgas. Iegūto komandu sadalījumu varat redzēt tabulā.

A līgaB līgaC līgaD līga
BosnijaSkotijaGruzija
UkrainaNorvēģijaMaķedonija
AustrijaSomijaKosova
VelsaBulgārijaBaltkrievija
ČehijaIzraēla
TurcijaUngārija

Tabulā izceltas apakšgrupu uzvarētājas.

Pēc tam, kad kļūs zināmas 16 pārspēļu dalībnieces, notiks izloze, lai noskaidrotu četru miniturnīru sastāvu. Taču izlozē ir divi būtiski nosacījumi: 1) ja līgā ir vismaz četras dalībnieces, tad noteikti jābūt vismaz vienam miniturnīram ar tikai šīs līgas izlasēm, 2) apakšgrupu uzvarētājas nedrīkst būt vienā miniturnīrā ar augstāku līgu komandām. Tādējādi mūsu piemērā vienu finālturnīru automātiski veidotu D līgas komandas, bet C līgas finālturnīrā Skotijai, Norvēģijai un Somijai tiktu pielozēta viena no trim pārējām C līgas vienībām: Bulgārija, Izraēla vai Ungārija. Ja, piemēram, loze kristu uz Ungāriju, tad Bulgārija un Izraēla pievienotos sešām B līgas valstsvienībām. Un šīs astoņas komandas tiktu sadalītas vēl divos miniturnīros. Turpinot fantazēt, turnīri varētu izskatīties šādi.

1. turnīrs2. turnīrs3. turnīrs4. turnīrs
GruzijaSkotijaBosnijaUkraina
MaķedonijaNorvēģijaVelsaAustrija
KosovaSomijaČehijaBulgārija
BaltkrievijaUngārijaTurcijaIzraēla

Noskaidrojot miniturnīru sastāvus, komandas automātiski tiktu sadalītas pusfināla pāros – stiprākā pret vājāko (atbilstoši Nāciju līgas rangam) un otrā stiprākā pret otro vājāko. Abām stiprākajām izlasēm pusfināla spēle būtu jāaizvada mājās, bet miniturnīra fināla saimniece tiktu izlozēta vēl pirms pusfinālu sākuma. Pārspēļu turnīru izloze notiks 2019. gada 22. novembrī.

  +5 [+] [-]

, 2018-11-22 16:07, pirms gada
O, mums super kompānija 6. grozā.

  +4 [+] [-]

, 2018-11-22 16:11, pirms gada
Pozitīvais - mums ir iespējas dabūt pretī Gibraltāru un revanšēties. Negatīvais - praktiski jebkura cita 5. groza komanda, šobrīd ir spēcīgāka par Latviju un mēs atrodamies grozu zemāk par Gibraltāru.

  +3 [+] [-]

, 2018-11-22 16:24, pirms gada
Lai cik arī pretīmnākoši būtu izspēles noteikumi, nevienā brīdī neliekas, ka spēsim tos izmantot.

     [+] [-]

, 2018-11-22 16:38, pirms gada
Es gribētu redzēt mūsu grupā Itāliju un Igauniju vai Lietuvu.

  +1 [+] [-]

, 2018-11-22 16:43, pirms gada
Lietuva ilgstoši bijusi 3.grozā, iespaidīgi.

  +1 [+] [-]

, 2018-11-22 16:54, pirms gada
nu a ko, malači, ibiem
Slēpts komentārs: valdish

  +6 [+] [-]

, 2018-11-22 17:22, pirms gada
valdish rakstīja: visa šī sistēma ir galīgi garām. Tikai rāda nereālu ainu. Nu kāda Šveice un Polija pirmajā grupā?? Nav korekti rangu balstīt uz nejaušām dažām spēlēm, nevis normālu ilgtermiņa rangu.
To Šveici un Poliju praktiski jebkura komanda no 2.groza apspēlētu , un pat puse no 3.groza!!!
Pilnīgs sviests!!
Ja? Laikam nepiefiksēji, ka šoruden Šveice ar 6-0 samala miltos 2.groza izlasi Islandi. Arī 2.savstarpējā spēlē uzvarēja Šveice.

  +2 [+] [-]

, 2018-11-22 17:37, pirms gada
valdish rakstīja: visa šī sistēma ir galīgi garām. Tikai rāda nereālu ainu. Nu kāda Šveice un Polija pirmajā grupā?? Nav korekti rangu balstīt uz nejaušām dažām spēlēm, nevis normālu ilgtermiņa rangu.
To Šveici un Poliju praktiski jebkura komanda no 2.groza apspēlētu , un pat puse no 3.groza!!!
Pilnīgs sviests!!
Latvijas kontekstā diemžēl viss ir likumsakarīgi un pareizi.

  +2 [+] [-]

, 2018-11-22 17:42, pirms gada
Kas notiek ar Vācijas futbola sistēmu pēdēja laikā sāk stagnēt

  +5 [+] [-]

, 2018-11-22 19:28, pirms gada
Polija, Velsa, Somija, Igaunija, Gibraltārs, Latvija un braucam uz finālturnīru

  +3 [+] [-]

, 2018-11-22 20:15, pirms gada
Francija, Vācija, Serbija, Grieķija, Maķedonija, Latvija. Būtu laba prakse.

  +1 [+] [-]

, 2018-11-22 20:40, pirms gada
Gibraltārs pat 5 grozā...

  +3 [+] [-]

, 2018-11-22 21:05, pirms gada
Lai kāds te vēl pamēģina smieties! Mēs esam augstāk nekā mūsu principiālie pretinieki Andora!!!! Vaiga sviedriem izcīnītais neizšķirts Andorā deva savus augļus.

  +3 [+] [-]

, 2018-11-22 22:23, pirms gada
kristaps30 rakstīja: Kas notiek ar Vācijas futbola sistēmu pēdēja laikā sāk stagnēt
Daudz maz sekoju līdzi Vācijas futbolam, bet nekādu stagnēšanu neesmu novērojis.

  +3 [+] [-]

, 2018-11-22 23:38, pirms gada
Apsveicu Gibraltāru jau ar 5. grozu

  -1 [+] [-]

, 2018-11-23 00:43, pirms gada
H.E.N.R.Y. rakstīja: Es gribētu redzēt mūsu grupā Itāliju un Igauniju vai Lietuvu.
Es arī, bet gan jau būs Portugāle vai Šveice

  -2 [+] [-]

, 2018-11-23 01:22, pirms gada
M8archa rakstīja: Es arī, bet gan jau būs Portugāle vai Šveice
Šīs abas nevar būt mūsu grupā, iepazīsties ar izlozes noteikumiem.

  +1 [+] [-]

, 2018-11-23 01:55, pirms gada
Esam starp pundurvalstīm ... 7 mazākajām valstīm (SanM, Gb, And, Fēru s, Liht, Luks, Malta ) kopējā teritorija ir 12 reizes mazāka kā Latvijai, un iedzīvotāju skaits kopā ir tikai 1,2mlj TAGAD Mums ir kur augt!

     [+] [-]

, 2018-11-23 08:16, pirms gada
Lielā grupa. Desmit spēļu. Ja tikai neielozēs nāves grupā ar stiprām izlasēm.

     [+] [-]

, 2018-11-23 09:30, pirms gada
Noteikumus labi pàrzinu.... viena no abàm!! Kà parasti.

  +2 [+] [-]

, 2018-11-23 10:02, pirms gada
sandza rakstīja: Esam starp pundurvalstīm ... 7 mazākajām valstīm (SanM, Gb, And, Fēru s, Liht, Luks, Malta ) kopējā teritorija ir 12 reizes mazāka kā Latvijai, un iedzīvotāju skaits kopā ir tikai 1,2mlj TAGAD Mums ir kur augt!
Nu ko, jāsāk no apakšas
Bet jāsaka ka LV futbols arī atrodas tur kur ir pelnijis

     [+] [-]

, 2018-11-23 10:41, pirms gada
4.grupā vieglas izlases Igaunija, Lietuva. Ja ar tām salozētu kopā.

  +2 [+] [-]

, 2018-11-23 10:58, pirms gada
Grozs ir tik vienkārš cik tas vispār varētu būt. Mums nav atpakaļceļa jo tālāk jau atpakaļ vairs nav kur tāpat. Ar vienu kāju izlase ir kapā, tad nu vienīgā iespēja izlīst no zārka būs tagad.

  +3 [+] [-]

, 2018-11-23 12:17, pirms gada
Kaut kā dikti ātri tūkstošgades sensācija ir kļuvusi par nenovēršamu realitāti. GROZU ZEMĀK PAR GIBRALTĀRU. Populācija 32 tūkstoši. Mēs varam runāt, cik gribat, ka labākie latviešu talanti iet uz hokeju, basketbolu un skeletonu, bet ne jau uz futbolu. Atrasties veselu grozu zem Gibraltāra gluži vienkārši nav piedienīgi.

  -1 [+] [-]

, 2018-11-23 21:28, pirms gada
Tik mēs esam spēcīgi uz šo dienu, cerams atgriezīsies EURO 2004 kādreiz. Jāpaseko citiem sporta veidiem