Layout: current:getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative:getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:114, Did:0, useCase:0

Matīss: "Par mūsu futbolistēm interesējušies "Inter" un "Juventus""

Arkādijs Birjuks

Matīss:
Laura Sondore un Didzis Matīss / Foto: Nora Krevņeva-Baibakova

Oktobrī Latvijas nacionālā sieviešu futbola izlase 2021. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklā savā laukumā uzņems Slovākijas un Islandes valstsvienības. Pirms Liepājā gaidāmajām spēlēm Latvijas Futbola federācija rīkoja preses konferenci ar izlases galvenā trenera Didža Matīsa un futbolistes Elīzas Spruntules dalību.

Didzis Matīss, Latvijas nacionālās izlases galvenais treneris: "Atzīmēšu, ka šī man ir tikai otrā preses konference kopš 2010. gada, kad kļuvu par izlases galveno treneri. Paldies tiem, kuriem radusies interese par sieviešu futbolu. Ceru, ka tas ieņems savu nišu Latvijas sportā. Līdz pirmajai spēlei oktobra sabraukumā vairs nav daudz laika palicis. Septembrī aizvadītas vairākas Latvijas čempionātu [Sieviešu Futbola līgas un 1. līgas] spēles. Tagad jāsaprot, kādā kondīcijā futbolistes atrodas un jāturpina gatavoties pirmajai spēlei pret Slovākiju, kas ir vissvarīgākā oktobra sabraukumā."

Elīza Spruntule, Latvijas nacionālās izlases aizsardze: "Gaidām šos mačus ar patīkamu satraukumu. Septembrī izrādījām pretestību Zviedrijas izlasei, kas atspoguļojās gala rezultātā [1:4]. Tagad visi gaida, ka arī tuvākajos mačos izdosies sasniegt cienīgu rezultātu. Īpaši pret Slovākiju, kas ir vistuvāk mums FIFA rangā [Slovākija atrodas 48. vietā, kamēr Latvija 92. - aut.]. Laukumā mēģināsim parādīt, ka mums ir visas iespējas cīnīties pret slovākietēm un izcīnīt kādu punktu. Meitenēm dalība Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklā ir kā jauns sākums, ko mēs novērtējam. Oktobrī paredzētas divas spēles. Meitenes gatavojas, ka būs deviņas dienas jādzīvo visām kopā. Tas ir pats smagākais, kas būs (smaida)."

Didzi, pastāsti par sastāvu. Vai pēdējā brīdī nav notikušas kādas izmaiņas?
Matīss: Izmaiņu vairs nebūs. Treniņu korpuss rēķinās ar iepriekš izsauktajām 19 spēlētājam. Diemžēl, pirmajā mačā diskvalifikācijas dēļ vēl nevarēs piedalīties Sandra Voitāne. Tas būs vislielākais zaudējums šajā momentā.

Latvijas izlases sastāvs

FutbolisteDz. gadsPozīcijaKlubs
Marija Ibragimova1996VārtsardzeRīgas Futbola skola
Enija Anna Vaivode1993VārtsardzeFK Dinamo Rīga
Sintija Redzoba2000VārtsardzeFK Dinamo Rīga
Ligita Tumāne1996AizsardzeRēzeknes BJSS / Rīgas Futbola skola
Laura Sondore1999AizsardzeSassari Torres Femminile (Itālija-3)
Elīza Spruntule1993AizsardzeSK Super Nova / FK Olaine
Anastasija Ročāne1992AizsardzeFK Dinamo Rīga
Anna Krūmiņa1999AizsardzeRīgas Futbola skola
Olga Matīsa1986AizsardzeRīgas Futbola skola
Ksenija Nagle2003AizsardzeRīgas Futbola skola
Sandra Voitāne1999PussardzeApollon Ladies (Kipra)
Kristīne Giržda1993PussardzeFK Dinamo Rīga
Karlīna Miksone2000PussardzeFK Dinamo Rīga
Anna Marija Valaka1999PussardzeRīgas Futbola skola
Viktorija Zaičikova2000PussardzeRīgas Futbola skola
Anastasija Čemirtāne1999PussardzeRīgas Futbola skola
Nelle Treimane2003UzbrucējaFS Metta
Renāte Fedotova1996UzbrucējaFK Dinamo Rīga
Olga Ševcova1992UzbrucējaFK Dinamo Rīga

Anastasija Fjodorova palika ārpus sastāva...
Matīss: Šo jautājumu atstāšu kluba ziņā. Futbola skolas "Mettas" pārziņā [pēc Sportacentrs.com informācijas Fjodorova šonedēļ pametusi galvaspilsētas klubu - aut.]. Lai viņi sniedz komentāru. Šobrīd Anastasija nav kopā ar mums. Skatīsimies, kā tālāk attīstīsies notikumi. Viņai bija neliela rokas operācija. Viss pārējais paliek [bijušā] kluba un pašas futbolistes ziņā.

Piekritīšu Elīzai, ka futbolistēm nebūs viegli deviņas dienas dzīvot kopā. Taču tas ir mūsu uzdevums un pārbaudījums, ko pārvarēt. Kvalifikācijas cikls ir kaut kas jauns mūsu spēlētājām. Jātur sevi ritmā un labā kondīcijā, lai ik pēc mēneša aizvadīt augsta līmeņa mačus. Lieliski, ka mums ir vietējais čempionāts un kausa izcīņa, kas ļaus futbolistēm uzturēt sevi formā līdz novembrim.

Gribētos atgriezties pie spēles pret Zviedriju. Jā, bija super, bet šai lietai jāpieiet bez fanātisma. Nospēlējām patiešām lielisku maču. Oktobrī mums priekšā jauns izaicinājums, kas būs vēl nopietnāks. Mums jāsasniedz pozitīvu rezultātu. Elīza minēja punkta izcīnīšanu, taču es no savas puses teikšu, ka jābūt sasniegtam pozitīvam rezultātam. Negribu konkrēti uzsvērt punktu vai uzvaru. Protams, mēs to visi vēlamies, taču visam jāseko soli pa solim.

Pastāsti par mūsu pretiniecēm Slovākiju un Islandi. Kādā attīstības stadijā sieviešu futbols ir šajās valstīs?
Matīss: Slovākijas izlase ir Eiropas vidusmēra komanda, kur vairākas viduslīnijas un uzbrukuma līnijas futbolistes spēlē ārzemēs. Daudz slovākietes spēlē Vācijā [tai skaitā Minhenes "Bayern" pamatsastāva spēlētāja Dominika Škorvankova - aut.]. Viena futboliste [Martina Šurnovska] ir Sandras Voitānes komandasbiedrene Limasolas "Apollon". Slovākijas spēcīgā puse ir priekšējās līnijas spēlētāju individuālā tehnika. Vājākais posms ir aizsardzības līnija, uz ko centīsimies uzspiest.

Islande savukārt ir Eiropas Top komanda ar saviem 300 tūkstošiem iedzīvotāju un izcilo infrastruktūru. Islande daudz ko sasniegusi visos jaunatnes futbola līmeņos. Šajā valstī ir sava futbola filozofija, ko viņi attīsta.

Latvijas izlases spēļu kalendārs

DatumsSpēleRezultāts
03.09.19Latvija - Zviedrija1:4 (1:1)
04.10.19Latvija - Slovākija
08.10.19Latvija - Islande
12.11.19Ungārija - Latvija
10.04.20Slovākija - Latvija
04.06.20Islande - Latvija
09.06.20Latvija - Ungārija
17.09.20Zviedrija - Latvija

Elīza, pastāsti par savām sajūtām par septembrī aizvadīto maču pret Zviedriju!
Spruntule: Pirms spēles domājām, ka būs lielāks uztraukums. Zinājām, kas par izlasi mums nāks pretī. Zviedrija ir pasaules futbola grands. Patika, ka par spēles norises vietu tika izvēlēts Liepājas "Daugavas" stadions. Tas nebija piepildīts, taču sanākušo skatītāju atbalsts bija pamanāms un dzirdams. Uzejot laukumā, bija sportiskas emocijas. Pēc gūtajiem vārtiem kādas divas minūtes visiem bija šoks. Gan skatītājiem, gan futbolistēm. Vārtu guvums deva papildus sparu un pārliecību, ka mēs varam cīnīties līdz galam. Otrajā puslaikā izpaudās pretinieču meistarība, taču rezultātu tāpat var nosaukt par pozitīvu. Vēl kādu nedēļu pēc spēles nevarējām noticēt, kas nupat notika. Jūtam milzīgu atbalstu no malas. Ne tikai no sieviešu futbola sabiedrības, bet arī no plašās futbola sabiedrības. Izlases spēles ir lieliska reklāma sieviešu futbolam. Ticu, ka nākotnē futbols var kļūt par sieviešu sporta veidu №1 Latvijā.

Izlases kodolu sastāda futbola kluba "Dinamo Rīga" un "Rīgas Futbola skolas" meitenes, kurām oktobrī būs vismaz trīs svarīgas spēles. Tu spēlē "Olainē" un 1. līgas vienībā SK "Super Nova". Šīm komanda sezona gandrīz jau beigusies. Vai ir plāns kā uzturēt sevi formā, lai būtu gatavai jau novembra mačam pret Ungāriju?
Spruntule: Plāns ir. Spēļu prakse nebūs tik liela, taču Olaines komanda nodrošina pietiekami labu treniņprocesu. "Olaine" piedalās dažādos ārzemju turnīros. Viens būs arī šoruden. Taču jāatzīst, ka visām meitenēm, kuras nespēlē "Dinamo" vai "Rīgas FS" un cer spēlēt izlasē ir jādomā par individuālajiem treniņiem.

Mums tagad ir divas ārzemēs spēlējošās futbolistes. Pastāsti, kā viņām klājas savos klubos un kādā stāvoklī Sandra un Laura ieradušās izlasē?
Matīss: Sandra Voitāne ir nokļuvusi ļoti labā treniņu procesā. Treniņu apstākļi un kvalitāte ir vissvarīgākais, kas šobrīd meitenēm vajadzīgs. Spēles dod papildus pieredzi un izglītību, taču jauniešu vecumā tieši kvalitatīvi treniņi veicina lielāko izaugsmi. Sandra debitējusi Kipras čempionātā, kur guvusi jau divus vārtus. Laura Sondore savā komandā ir pamatsastāva spēlētāja. Itālijā sezona vēl nav sākusies. Laura atgriezīsies kluba rīcībā tieši uz pirmo sezonas spēli. Zinu, ka Lauras komandai ir ambiciozi mērķi atgriezties Itālijas futbola virsotnē. Lai izdodas!

Pēc spēles pret Zviedriju neradās ārzemju klubu interese pār latviešu spēlētājām?
Matīss: Aicinājumi bija arī pirms minētās spēles. Taču meitenēm ir jāvēlas izmantot radušās iespējas... Jā, nevajag arī skriet pakaļ pirmajam piedāvājumam. Šogad par mūsu spēlētājām interesējušies abi Milānas grandi "Inter" un "Milan". Vienai futbolistei bija piedāvājums no Itālijas čempionvienības "Juventus" [bija runa par pievienošanos kluba U23 komandai - aut.]. Piedāvājumi ir bijuši, taču spēlētājām pašām tos jāizvērtē. Minēšu, ka Latvijas čempionāts šobrīd vairs nav vienas komandas turnīrs. Spēku samēri ir izlīdzinājušies. Pārejas uz ārzemju klubiem nenotiek uzreiz un tāpat vien. Ir jābūt aģentu, meiteņu un federācijas kopīgam darbam.

Cik daudz vari ietekmēt spēlētāju pieņemtos lēmumus attiecībā uz šādiem piedāvājumiem?
Matīss: Lēmumu jāpieņem viņām pašām. Futbolistēm ir jāvēlas doties prom. Jāuzliek uz papīra plusi un mīnusi šādam solim. Es esmu tikai par, taču šo soli jāsper pašām spēlētājām.

Kā komandas iekšienē meitenes apspriež šos variantus doties uz ārzemēm?
Spruntule: Piedāvājumi ir bijuši gandrīz visām izlases meitenēm. Taču vairākums ir tie mazie piedāvājumi, kur kāds aģents vienkārši uzraksta privātu ziņu Facebook vai Instagram. Konkrēti piedāvājumi atnāk uz klubiem, taču tie netiek izmantoti. Manuprāt, tā ir daļa no mūsu mentalitātes. No vienas puses gribās izmēģināt savu spēkus, taču vienlaicīgi negribās līst ārā no komforta zonas. Latvijā "Dinamo" un "Rīgas Futbola skola" spēj pietiekami labi nodrošināt meitenes. Iespējams, atteikšanās riskēt ir attaisnojama ar to, ka meitenēm ir bažas vienām pašām braukt uz svešu valsti. Nākotnes attīstības labad ir jādodas uz ārzemēm. Jo tas ir lielisks paraugs jaunajām futbolistēm. Sandras aizbraukšana uz Kipru lika pārējām saprast, ka iespēja latvietei spēlēt profesionālā līmenī ir pavisam reāla.

Var teikt, ka meitenes nav mentāli gatavas pāriet uz profesionālo līmeni?
Matīss: Es domāju, ka futbolistes ir gatavas. Vienkārši jāuzdrīkstas un jāsper tas solis! Jo pēc tam varēs tikai nožēlot, ka neizmantoji piedāvāto iespēju. Labāk nenožēlot. Protams, meitenēm, kurām ir izveidojusies karjera Latvijā, spert šo soli ir sarežģītāk. Tomēr spēlētājām, kuras nupat absolvējušas vidusskolu, ir laiks padomāt un pamēģināt kaut ko jaunu.

  +2 [+] [-]

, 2019-10-01 17:30, pirms 10 mēnešiem
Paldies, ka vismaz kāds apmeklēja prese konferenci.
Runājot par Fjodorovu, ceru, ka meitene kārtīgi apdomās šo lēmumu, jo potenciāls viņai ir milzīgs. Būtu ļoti žēl, ka viss beigtos tik ātri..

  -1 [+] [-]

, 2019-10-02 09:15, pirms 10 mēnešiem
Milan,Inter klubiem vajadzīgas virtuves strādnieces.