Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

Kitija Laksa: "Palieku ar abām kājām uz zemes"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Kitija Laksa: "Palieku ar abām kājām uz zemes"
Kitija Laksa. Foto kolāža: Wasserman

"Visa ģimene bija kopā ar mani – mamma, tētis, brālis ar sievu un manu krustdēlu. Tas bija pats patīkamākais, kas varēja notikt. Sagaidījām un priecājāmies kopā," Kitija Laksa pirmdien, 20. aprīlī, atcerējās vēsturisko piektdienas nakti, kad viņas vārds tika nosaukts Sieviešu nacionālās basketbola asociācijas (WNBA) jauno spēlētāju izvēles ceremonijas pirmajā kārtā.

Pirmā nopietnā vēsts par latvietes iespējamo nokļūšanu Sietlā parādījās 15. aprīlī – ESPN pēc Ņujorkas “Liberty”, Vašingtonas “Mystics” un Dalasas “Wings” trīspusējā darījuma prognozēja, ka “Storm” varētu Laksu izvēlēties pirmajā kārtā. Drafta naktī piepildījās prognoze par 1., 2., 3., 4. un 11. numuru. Tas nozīmēja uzbrucējas nokļūšanu vienā no līgas labākajām organizācijām.

Iepriekšējā prognozē 8. aprīlī Sietlu un Laksu saistīja 19. numurs, taču drafta priekšvakarā viņas akcijas auga. Ziņu aģentūra “Associated Press”, kura veic ģenerālmenedžeru un treneru aptauju, pēdējā prognozē 13. aprīlī atvēlēja latvietei 12. vietu un nokļūšanu WNBA čempiones “Mystics” rindās, bet realitātē tika sperts vēl viens solis uz augšu.

”Storm” ir WNBA klubs, kurš atrodas vistālāk no Tampas un “South Florida” universitātes. Sietlā līdzīgi laika apstākļi kā Latvijā – mazliet saule, bieži lietus. Vai esi iepriekš dzirdējusi par šo pilsētu?
Sietlā neesmu bijusi, tāpēc nekādu iespaidu nav. Ar nepacietību gaidu brīdi, kad varēšu tur nokļūt.

Tu esi pirmā Latvijas basketboliste, kura izvēlēta drafta pirmajā kārtā – tas ir ļoti augsts novērtējums. Vai tas sagādāja atvieglojumu pēc 17 grūtiem mēnešiem?
Atzīstu, ka tas ir augsts novērtējums. Esmu priecīga un apmierināta, ka mani izvēlējās ar 11. numuru. Pēdējie mēneši tiešām bija ļoti smagi, tāpēc gandarījums ir liels. Tajā pašā laikā – palieku ar abām kājām uz zemes. Kamēr Sietlā nespēlēšu, cerībās nedzīvošu – esmu gatava strādāt un pierādīt sevi, lai iekļūtu komandā.

Nezinām, vai un kad sāksies WNBA 2020. gada sezona. Pirms drafta bija zināms, ka “Storm” vadība vasaras sastāvam nosacīti izvēlējusies 11 spēlētājas, bet kā divpadsmito cer redzēt 2019. gadā draftēto austrālieti Ezi Magbegoru. Vai pirms drafta zināji, ka spēlēšana līgā šovasar ir maz ticama?
Runāju ar vairākām komandām, tostarp Sietlu. Nav zināms, vai sezona pandēmijas laikā vispār notiks. “Storm” mani informēja par šādu iespēju. Drafta naktī vienojāmies, ka pievienošos komandai 2021. gadā. Daudz nekontrolējamu un nezināmu apstākļu – nezinu, vai šovasar varētu tur nokļūt.

Kas notika pirms drafta?
Bija gan telefona sarunas, gan konferences zvans – faktiski mana darba intervija. Esmu priecīga par nokļūšanu “Storm” organizācijā – WNBA kontekstā tai pievērsta visa mana uzmanība.

Kad notika tevis minētā darba intervija?
Sarunas sākās marta beigās. Visas komandas zināja, ka Latviju no ASV šķir 7-10 stundu laika starpība. Mans laiks tika cienīts – viņi zvanīja no rīta pēc vietējā laika, kad Latvijā bija pēcpusdiena. Izrunājām viņiem interesējošās lietas, man atļāva uzdot jautājumus – informāciju ievācam abpusēji.

Ar Sietlu ir 10 stundu laika starpība – viņi bija gatavi celties sešos no rīta?
Tik traki nebija – “Storm” zvanīja vēlā pēcpusdienā. Viņi pielāgojās man. Teorētiski Sietla bija pēdējā, kura mani uzrunāja. Sarunas vairāk notika ar “Wasserman” aģentes Džerenas Atešas (Ceren Ates) starpniecību.

Drafta dienu no “Storm” puses vadīja ģenerālmenedžeres Ališas Valavanis vietniece Talisa Rī (Rhea). No kura kluba cilvēka uzzināji, ka esi izvēlēta?
Komunikācija notika ar visu Sietlas personālu, tai skaitā galveno treneri Denu Hjūzu (Dan Hughes). Pirmsdrafta daļa vairāk gūlās uz aģentes pleciem. Viņa veiksmīgi visu nokontrolēja – man nebija par neko jāuztraucas.

Divas dienas pirms drafta notika liels darījums. Olimpiskā čempione Tīna Čārlza tika aizmainīta no Ņujorkas “Liberty” uz Vašingtonas “Mystics”, turklāt ņujorkieši ieguva divas Dalasas izvēles. Tas mainīja “draft board” – izvēļu secību. Vai tajā brīdī Sietla pateica, ka vēlas tevi pirmajā kārtā?
Tajā brīdī Sietla pateica, ka mani izvēlēsies. Sapratu, ka nokļūšu pirmajā kārtā.

Vēl pirms divam dienām, 13. aprīlī, “Associated Press” publicēja ģenerālmenedžeru un treneru aptaujas rezultātā iegūto “prognožu draftu” (mock draft). Tajā tika teikts, ka WNBA čempione “Washington Mystics” varētu tevi izvēlēties ar 12. numuru (pēc Čārlzas darījuma klubam palika 24. un 36. izvēle). Vai viņi izrādīja reālu interesi?
Interesējās daudzas komandas, taču reālā izvēle iepriekš nebija prognozējama. Mani brīdināja, ka pilnīga skaidrība ir tikai par pirmajām divām izvēlēm – par Sabrinu Jonesku un Satu Saballi. Tālākā notikumu attīstība bija neparedzama. Viss varēja mainīties dažās minūtēs. Pati mediju prognozēm nesekoju. Fokusējos uz cilvēkiem, kuri var tieši ietekmēt izvēli – un tie ir komandu pārstāvji.

Visi cer uz pirmo kārtu. Vai tev bija šaubas par iespējamu zemāku izvēli?
Ne gluži šaubas – mazliet neticība par manu situāciju pēc savainojuma. Pati zināju, uz ko eju – vēlējos būt pirmajā kārtā un mērķtiecīgi tam strādāju. Sapņoju par WNBA no brīža, kad biju maza meitenīte. Par savām spējām un mērķiem nekad neesmu skaļi runājusi, vairāk ticējusi. Arī ģimene mani atbalstīja un iedvesmoja – deva visu, lai varētu strādāt un sapņot.

Drafta īpatnība – izvēles tiek sadalītas starp loterijas un neloterijas komandām. Loterijas komandas ir tās, kuras iepriekšējā gadā neiekļuva “play-off”. Piemēram, Ņujorkai draftā bija 1., 9. un 12. izvēle, Dalasai 2., 5. un 7. izvēle, Indianai 3. izvēle, Atlantai 4. izvēle. Kāpēc to saku? Loterijas komandas parasti uzreiz neiesaistās cīņā par titulu, kamēr “Storm” ir pretendente. Patīk, ka biji ceturtā, kuru izvēlējās neloterijas komanda?
Esmu priecīga par Sietlas izvēli. “Storm” ir organizācija, par kuru dzirdēts daudz labu vārdu. Trīs čempiones tituli, izcilas spēlētājas. Treneris, kurš strādā ASV izlasē. Viņu redzējums par manu lietderību un spēju iekļauties komandas sistēmā – man tas ir liels gods un daudz nozīmē. Esmu gandarīta un nevaru sagaidīt savu iespēju.

Sietlas mēres Dženijas Durkenas apsveikums

Treneris Dens Hjūzs minēja, ka redzējis tevi Tenerifē? Varbūt apmeklēja kādu “South Florida” spēli?
Par to runājām pirms drafta. Viņš ļoti labi atceras Pasaules kausā notikušo – skautojis manas spēles gan Tenerifē, gan Tampā, gan Rīgas TTT. Personīgi tikušies klātienē vēl neesam.

Teici, ka viņš seko tavām gaitām arī šajā sezonā. Viņam bija piebildes par TTT sniegumu Eirolīgā?
Vairāk runājām par manu spēli. Tālākas sarunas gaidāmas šonedēļ.

Treneris Hjūzs vienu dienu pirms drafta intervijā “The Seattle Times” izteicās, ka meklē spēlētāju, kura atbilstu komandas kultūrai – ar uzsvaru uz perimetra spēlētāju. Vai viņš teica, ko gaida no tevis?
Viņš runāja par manu spēles stilu un kā to izmantot. Sietla daudz uzbrūk no perimetra – augstu vērtē spēlētājas, kuras var iemest bumbu grozā no tālās distances. Viņš nešaubījās, ka varēšu iekļauties “Storm” aizsardzības sistēmās un palīdzēt komandai.

Drafts sākās divos naktī pēc Latvijas laika. Ņemot vērā, ka jauno spēlētāju izvēle pirmo reizi notika virtuāli – un bija jānodrošinās pret tehniskiem pārrāvumiem – laiks starp katru pirmās kārtas izvēli tika pagarināts no divām līdz četrām minūtēm. Vai stunda vilkās ļoti gari?
Īstenībā nē, jo rēķinājos ar nepieciešamo laiku. Visa ģimene bija kopā ar mani – mamma Elita, tētis Jānis, brālis Mārtiņš ar sievu Lindu un manu krustdēlu. Tas bija pats patīkamākais, kas varēja notikt. Sagaidījām un priecājāmies kopā.

Izvēlei sekoja pieslēgšanās konferences zvanam ar ASV žurnālistiem?
Pirmā man piezvanīja “Storm” prezidente un ģenerālmenedžere Ališa Valavanis. Nākamais bija galvenais treneris Dens Hjūzs. Sekoja saziņa ar “Storm” un WNBA mediju pārstāvjiem.

Laipni lūdzam mājās: “Seattle Sounders” futbolistu apsveikums

Pirmajā stundā saņēmi divus apsveikumus no “Storm” slavenākajām spēlētājām. Breana Stjuarte (Breanna Stewart) sveica tviterī, bet Sjū Bērda piedalījās drafta tiešraidē. Kad notika pirmais kontakts ar viņām?
Bērdu satiku 2016. gada 23. janvārī Orlando – viņa bija TV komentētāja “South Florida” izbraukuma spēlē pret “Central Florida”. Stjuarti tajā pašā sezonā satiku NCAA spēlēs pret “UConn”. Abas divas reizē laukumā klātienē ieraudzīju Pasaules kausa spēlēs Tenerifē. Pārējais notiks laika gaitā. Bija patīkami saņemt apsveikumus no topošajām komandas biedrēm.

Tev ir WNBA spēlētājas-favorītes, kurām sekoji līdzi?
Nekad neesmu salīdzinājusi sevi ar kādu spēlētāju, tāpēc necentos līdzināties nevienai. WNBA vairāk sekoju līdzi pēdējos gados, kad tas kļuva vienkāršāk un pieejamāk. Ja jānosauc viena spēlētāja, ar kuru vēlos kopīgu bildi, tā ir Sjū Bērda. Esmu patīkami satraukta, ka viņa būs mana komandas biedre. Nevaru sagaidīt, kad varēšu no viņas mācīties.

Sjū ir cilvēks-leģenda. Sākot no 2002. gada, visu karjeru aizvadījusi Sietlā, šajā ziņā līdzinoties tādiem spēlētājiem kā Kobe Braients (20 sezonas ar Losandželosas “Lakers”) un Dirks Novickis (21 sezona ar “Dallas Mavericks”). Viņas sirdsdraudzene ir ASV futbola izlases kapteine Megana Rapino. Vai seko līdzi arī viņai?
Esmu informēta, bet plašāk nesekoju.

Ir jocīga sajūta, zinot, ka “Storm” lielākās zvaigznes nāk no “UConn” – komandas, kura bija “South Florida” lielākā konkurente?
“UConn” ir izcila programma, kas izaudzina augstas klases spēlētājas. Būs prieks no viņām mācīties. Būšu kā švamme, kura cenšas uzsūkt visu jauno informāciju.

TTT leģionāre Megana Hafa 2019. gada vasarā spēlēja pirmajā profesionālajā 3x3 komandā “Force 10”. To pārvalda “Storm” īpašnieces. Vai pirmsdrafta laikā arī Megana bija nosacīta saite ar Sietlu?
Nē.

Tavs vērtējums par “Storm” – kāda stila komanda tā ir?
Plašāks viedoklis izveidosies, kad nokļūšu Sietlā un redzēšu organizāciju ar savām acīm. Zinu, ka “Storm” spēlē ātru basketbolu un dalās ar bumbu, lai atrastu labāko situāciju uzbrukumā. Tostarp no perimetra. Varētu salīdzināt ar “Golden State Warriors” stilu. Esmu redzējusi iepriekšējo sezonu spēles, bet nezinu, kā komanda izskatīsies šogad un nākamgad.

Katru gadu ap 800 spēlētāju piesakās NCAA pirmās divīzijas transfēru portālā. “South Florida” pērn un šogad sakrājušies seši transfēri. Pati pieteicies transfēru portālā 2019. gada maijā, bet jūlijā parakstīji līgumu ar TTT par profesionāles karjeras sākumu. Kāpēc pieteicies transfēru portālā?
Pērn man bija jāizlemj, ko vēlos darīt tālāk (pēc diploma saņemšanas). Galvenais treneris (Hosē Fernandess) nosauca termiņu lēmuma pieņemšanai – atgriezīšos “Bulls” vai nē. Tas samazināja iespēju skaitu. Ieliku savu vārdu transfēru portālā, lai palielinātu iespējamo izvēļu skaitu. Tobrīd zināju, ka basketbolu nevarēšu spēlēt vēl labu laiku – bija jāfokusējas rehabilitācijai. Mani uzrunāja vairākas skolas, taču tas nešķita saistoši. Devos mājās, turpināju atjaunoties. Parādījās TTT piedāvājums un iespēja spēlēt Eirolīgā. Tā bija labākā iespēja – nolēmu sākt spēlēt profesionāli.

Manuprāt, tas atrisināja visus jautājumus un ļāva koncentrēties tālākai rehabilitācijai.
Pati vēlējos palielināt iespējamo variantu loku – tas ir svarīgi jebkuram sportistam. Nevar izvēlēties, ja ir tikai viena iespēja.

TTT spēlētājas pagaidām nav saņēmušas atalgojumu par sezonas pēdējiem mēnešiem. Vai tas jau ir ietekmējis tavu situāciju, lemjot, kur spēlēt nākamajā ziemas sezonā?
Pagaidām tas nav ietekmējis manu situāciju. Nepatīkami, ka nav izpildītas līgumā paredzētās saistības. Gaidu informāciju no kluba.

Sportacentrs.com intervijas ar Kitiju Laksu

2016. gads: Tampā dzīvojam kā princeses
2017. gads: Nekad mūžā neviens nebija tā skrējis man pakaļ
2018. gads: WNBA ir manā mērķu sarakstā
2019. gads: Cilvēku mīlestība man nozīmē ļoti daudz

  +1 [+] [-]

, 2020-04-21 08:39, pirms mēneša
Prieks! Vai tikšana WNBA drafta pirmajā kārtā sniedz kādas priekšrocības vai garantijas (līdzīgi kā NBA)? Resp., cik liela starpība ir starp nr.12 un nr.13?

     [+] [-]

, 2020-04-21 14:17, pirms mēneša
Nepaliec....sky is the limit! Super intervija.