Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

Sieviešu 3x3 menedžeris: "Ir idejas, lai olimpiskais sapnis paliktu dzīvs"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Sieviešu 3x3 menedžeris: "Ir idejas, lai olimpiskais sapnis paliktu dzīvs"
Latvijas sieviešu 3x3 basketbola izlase: Liene Stalidzāne, Baiba Eglīte, Ieva Kūlīte, Kristīna Petermane. Foto: FIBA

"Masveidība FIBA rangā izsaka vairāk nekā meistarība un sasniegumi. Šajā rādītājā nevaram konkurēt ar Franciju, Ukrainu vai Rumāniju, tāpēc parastā ceļā kvalificēties Tokijai ir maz izredžu. Ir pāris idejas, lai olimpiskais sapnis paliktu dzīvs," otrdien, 3. septembrī, telefonsarunā ar Sportacentrs.com teica Latvijas sieviešu 3x3 basketbola izlases menedžeris Kristaps Saulītis.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (IOC) 2017. gada 9. jūnijā pieņēma lēmumu iekļaut 3x3 basketbolu 2020. gada Tokijas spēļu programmā. Tas kalpoja kā starta šāviens groza bumbas jaunākās disciplīnas attīstībai – OS nozīmē televīzijas auditoriju, reklāmas ieņēmumus un publicitāti. Nav šaubu, ka 3x3 elite dodas komercializācijas virzienā.

Latvijas vīru komanda, pateicoties ielu basketbola tradīcijām un masveidībai, bija gatava starta izrāvienam. Apliecinājums – zelts 2017. gada Eiropas čempionātā Amsterdamā un sudrabs 2018. gadā Bukarestē. Svētdien, 1. septembrī, Ungārijas pilsētā Debrecenā tika pievienots jauns panākums – Latvijas dāmas izcīnīja Eiropas bronzu. Kā viņām iet?

Lielie turnīri – Pasaules un Eiropas kausi – notiek astoto vasaru. Sākusies pasaules tūre, ASV parādījusies pirmā profesionālā 3x3 komanda. Latvijas bronzu sauktu par pārsteigumu. Kādas ir tavas domas?
Vai mūsu sasniegums ir pārsteigums? Daļēji, ņemot vērā, cik mazs bija finanšu atbalsts un pievērstā uzmanība. Meitenes visus gadus bija atstātas novārtā – līdz šai vasarai. Skaidrs, ka arī šovasar varējām paveikt vēl vairāk, taču viss apstājās pie finanšu lietām.

Un tomēr – šogad pirmo reizi nopietni strādājām. Bija neliela, mērķtiecīga spēlētāju atlase Pasaules un Eiropas kausam. Paldies Lienes Stalidzānes skolai Kanādā. “University of Calgary” pati uzstāja, ka Lienei jābrauc un jāpiedalās šāda mēroga sacensībās. Apmaksāja izdevumus.

Uzskaitot augstākminēto, mūsu sasniegums ir unikāls. Ar minimāliem resursiem sasniedzām gandrīz maksimumu.

Izšķirošajās spēlēs tika uzvarētas Eiropas medaļnieces. No otras puses, dzirdēju, ka tieši šīs pretinieces bijušas komandai parocīgas.
Nīderlandei bija sudraba sastāvs no 2018. gada. Ukrainai – pamainījās mazā spēlētāja, klāt nākot Jevgeņijai Spitkovskai. Ukrainas gadījumā radās iespaids, ka mūs nenovērtēja. Viņas visu vasaru veiksmīgi spēlēja pasaules 3x3 sērijā, turklāt Ukrainā 3x3 basketbols šobrīd ir ļoti attīstīts.

Uz pretinieču fona bijām komanda bez vārda, lai gan Baiba Eglīte un Ieva Kūlīte savulaik viņas “situšas” Austrumeiropas līgā, spēlējot pret “Astana Tigers” un Kijevas “Avangard” komandām. Ukrainietes bija ceturtdaļfināla favorītes. Nostrādāja pāris taktiskas idejas, kas izjauca viņu spēli.

Eiropas pērnā gada vicečempioni Nīderlandi satikām Pasaules kausā. Amsterdamā pēc neveiksmīga sākuma pratām atspēlēties un galotnē zaudējām tikai ar diviem punktiem. Jau tajā reizē meitenes sajuta, ka pret holandietēm var spēlēt. Debrecenā pievienojām pāris nianses aizsardzībā un pāris labas sadarbības uzbrukumā. Nostrādāja.

Iznākums pret Nīderlandi šķita likumsakarīgs, lai gan pretinieces šajā sastāvā spēlē gadus trīs un regulāri izcīnījušas uzvaras pār spēcīgām komandām. Mums ir ērtāk spēlēt pret komandām, kuras nav tendētas uz tālmetieniem.

Cepuri nost meitenēm par darbību aizsardzībā. Īpaši Kristīnai un Baibai, kuras, neskatoties uz pretinieku augumu pārsvaru, ļoti labi un pacietīgi nospēlēja soda laukumā. Tā kļuva par vienu no uzvaras atslēgām.

Izskatās, ka esam viena no augumā mazākajām komandām. Ko varam likt pretī?
Viena no mazākajām – noteikti. Tajā pašā laikā mums ir viena no labākajām garajām spēlētājām Eiropā – Ieva Kūlīte. Viņas viltība un radošums sagādā pretiniecēm ļoti daudz grūtību. Mačā pret Nīderlandi uzbrukumā lielā mērā dzīvojām uz viņas gūtajiem punktiem. Ja nav augums, ir ātrums. Ar to mums viss ir kārtībā. Arī par cīņassparu neko nevar pārmest.

Pusfinālā pret Franciju nedaudz nolaidās rokas, tomēr runājām, ka būs vēl viena spēle. Francija, manuprāt, ir pasaules stiprākā komanda. Teicami saspēlējusies, ātra kustībās un domāšanā. Ja būtu satikušas viņas Pasaules tūrē, būtu vieglāk. Nepiedzīvotu “kultūršoku”.

Minēji trīs meiteņu stiprās puses. Manuprāt, jāatzīmē Lienes Stalidzānes bezbailība.
Liene ir ļoti drosmīga spēlētāja. Varbūt brīžiem patraucē viņas racionalitāte. Kad to notušē, viņa spēlē bezbailīgi. Arī aizsardzībā Liene ir ļoti “cieta”, neatlaidīga spēlētāja. To atzina arī puiši, kuri piedalījās mūsu treniņos.

Divas lielākās problēmas – pieticīgās finanses un spēļu prakses trūkums pret elites komandām?
Runājot par finansēm, esam ļoti pateicīgi Latvijas basketbola savienībai, ka šogad situācija bija daudz labāka. Citādi atšķirība starp mums un pārējo eliti šajā ziņā ir liela. Sieviešu 3x3 basketbolam šis ir izlaušanās gads – pirmo reizi notiek pasaules tūre “Women`s 3x3 series” ar naudas balvām. Agrāk tādu nebija.

Nākamais mērķis – regulāri jāspēlē pasaules tūrē. Gribam apmeklēt 4-5 posmus Eiropā, lai varētu turpināt attīstīties. Latvijā un Baltijas valstīs sparinga iespējas ir ierobežotas. Piemēram, pēdējā nedēļā pirms Eiropas kausa nolēmām spēlēt “Ghetto Basket” puišu grupā.

Meiteņu grupā Latvijā spēlē 5-6 komandas, pārsvarā ar ļoti jaunām meitenēm. Viņas vēl nespēj nodrošināt nepieciešamo sparingu. Plus Latvijā meitenēm punktus dod reti kurā turnīrā. Rīkotājiem un LBS diemžēl nav izdevies vienoties, tāpēc meitenēm atkal sanāk ciest!

Paldies Oskara Kalpaka vidusskolai, kura vasaras garumā piedāvāja mums treniņlaukumus ārā un telpās. Tas notika par maksu, taču ieguvām pastāvīgu treniņvietu. Ja laika apstākļi atļāva, strādājām ārā.

Kādi līdzekļi nepieciešami, lai aizbrauktu uz pasaules tūres posmiem Eiropā? Vai iespējams tikt pie kādas naudas balvas?
Pasaules tūrē naudas balvas tiek piešķirtas par sezonas kopvērtējumu, nevis katrā posmā. Tas nozīmē, ka piedaloties 4-5 posmos, atpelnīt nav iespējams. Viena posma izmaksas vidēji veido 3-5 tūkstošus eiro.

Vēl viens trūkums ir medicīniskā personāla nepieejamība. Milzīgs paldies Latvijas Olimpiskās vienības fizioterapeitam Oskaram Urbanovičam, kurš, strādājot ar zēniem, neatteica meitenēm ne Pasaules, ne Eiropas kausā. Ikdienā pietrūkst cilvēks, kurš zina tavas nepilnības un trūkumus.

Papildus LBS 3x3 koordinatora Naura Metnieka sagādātajam finansējumam spēlētājas ieguldīja arī savus personīgos līdzekļus.

Radusies sajūta, ka 3x3 basketbols sāk profesionalizēties. WNBA klubs “Seattle Storm” šovasar sponsorēja pirmo profesionālo komandu ASV – “Force 10”. Kā ir Eiropā?
Basketbola 3x3 sacensību iekļaušana Olimpisko spēļu programmā dod motivāciju. Sieviešu un vīriešu pasaules tūrē var redzēt, ka spēlētāji pēdējos piecos gados ir pilnībā mainījušies.

Apritē ienākušas vairākas WNBA un valstsvienību spēlētājas. Sapratušas, ka 3x3 basketbolā augstā līmenī var spēlēt arī lielākā vecumā un, iespējams, īstenot sapni par Olimpiskajām spēlēm arī ārpus klasiskā basketbola. Prātā nāk spāniete Martinesa.

Komandas saņem atbalstu gan no nacionālajām federācijām, gan privātajiem partneriem. Lai gan 3x3 basketbolā ir cita struktūra nekā 5x5 sacensībās, daudzās valstīs notiek mijiedarbība starp abām disciplīnām.

Piemēram, vairākas Rumānijas valstsvienības spēlētājas pārstāv arī 3x3 izlasi. Šovasar viņām nevarēja palīdzēt WNBA spēlētāja Margineana un Elizabete Pavela – izlases spēlētājas. Neraugoties uz to, rumānietēm sastāvā tāpat bija divas izlases dalībnieces.

Tokijas spēļu sakarā redzu trīs lielus atskaites punktus. Pirmajā novembrī FIBA ranga “Top 3” komandas iegūs automātiskas ceļazīmes. Martā apmēram 20 komandas varētu cīnīties par vēl trīs ceļazīmēm, bet aprīlī notiks pēdējās cerības turnīrs tām izlasēm, kuras klasiskajā basketbolā nav startējušas Londonas un Rio spēlēs.
Viena nianse – vēl nav izlemts, vai mājiniece Japāna iegūs automātiskās ceļazīmes 3x3 basketbolā abiem dzimumiem. Pastāv risinājums – ielikt vienu no divām Japānas komandām starp astoņām pamatturnīra dalībniecēm, otrai piešķirot ceļazīmi uz kvalifikācijas turnīru 2020. gada martā. Pagaidām nav zināms, kura komanda – sievietes vai vīrieši – automātiski spēlēs pamatturnīrā.

Pirmais novembris būs galvenais atskaites punkts. Tajā brīdī beigsies punktu krāšana un kļūs zināmas visas kvalifikācijas dalībnieces. Punktu skaitīšanas sistēma – diemžēl, vai par laimi – ir ļoti demokrātiska. Masveidība izsaka vairāk nekā meistarība un sasniegumi. Šajā rādītājā nevaram konkurēt ar Franciju, Ukrainu vai Rumāniju, tāpēc parastā ceļā kvalificēties Tokijai ir maz izredžu.

Nedaudz neveiksmīgi, ka mūsu sasniegums Eiropas čempionātā bijis 2019., nevis 2018. gadā. Ja tas notiktu pērn, visticamāk, paveiktu mērķtiecīgu darbu, lai sagatavotos šai vasarai. Pietrūkst iepriekš izcīnītu punktu, turklāt šovasar varējām atļauties startēt, galvenokārt, turnīros, kur nenotiek punktu dalīšana. Jāstrādā, lai reitinga turnīru kļūtu vairāk – tas mūsu izredzes palielinātu.

Lielu cerību spēlēt Tokijā nav, tomēr pāris idejas ir. Varbūt varam līdz 1. novembrim sarīkot vairākus turnīrus? Tas, protams, ir saistīts ar papildu finansējumu. Nav vienkārši, jo LBS ir smags finanšu gads un izlašu sasniegumi bijuši mazāki par cerēto.

Olimpiskās kvalifikācijas vai papildu kvalifikācijas turnīra rīkošana ir saistīta ar vēl lielākiem izdevumiem. Ja grib to izdarīt, mērķtiecīgi jāstrādā labu laiku iepriekš. Jājautā, vai neesam jau nokavējuši? Nākamajās dienās būs vairāk atbilžu.

Redzēju, ka Latvija pirms Eiropas kausa FIBA rangā atradās 37. vietā. Starp eiropietēm sešpadsmitā. Skatījos vakar – bez izmaiņām.
Paradokss, taču Eiropas bronza nav uzlabojusi mūsu pozīcijas rangā. Vēl viens pārsteigums – Francija par uzvaru Eiropas kausā saņēma mazāk punktu nekā par augstām vietām Pasaules tūrē. Tādas ir punktu skaitīšanas sistēmas īpatnības. Daudz nosaka masveidība un spēlētāju līmenis. Sieviešu sērijas dalībniecēm ir daudz vairāk iespēju krāt punktus.

Kādu redzi nākamo gadu?
Cerēsim, ka mūsu panākums tiks novērtēts ar vietām Latvijas Olimpiskajā vienībā. Pagaidām nezinām, vai 2020. gadā varam iekļūt A vai B vienībā. Iespējams, A+ vai B+. Jebkurā gadījumā tas būtu milzīgs atspaids.

Zinot, ka nāk olimpiskais gads... Varbūt vajag pēdējā brīdī izdarīt visu iespējamo, lai olimpiskais sapnis paliktu dzīvs? Izdošanās vai neizdošanās noteiks nākamā gada plānu. Ja olimpiskajā gadā notiks pasaules tūre, jāplāno piedalīšanās tajā, lai sagatavotos Eiropas kausa kvalifikācijai un, varbūt, Pasaules kausam.

Drošākais veids nākotnē ir krāt reitinga punktus, startējot augsta līmeņa turnīros. Vēlamies pierādīt, ka neesam “one hit wonder”, bet kļūt par pamatīgu vērtību. Bumba šobrīd ir LOK un LBS pusē. Ja mums dos iespēju, esam gatavi uz kaut ko lielu.

  +1 [+] [-]

, 2019-09-03 21:29, pirms pusgada
Esmu priecīgs par meitenēm ,par izcīnītos medaļu, bet nevajag jau tagad lidināties pa mākoņiem, OS jau sen ir izsapņots, nereāli sakrāt pietiekami daudz punktu lai kvalificētos....

     [+] [-]

, 2019-09-03 21:54, pirms pusgada
Sanāk, ka Ghetto Basketā nevar meitenes dabūt ranga punktus? Par ko tad Ghetto saņem LBS finansējumu? Izskatās pēc mērķtiecīgas kaitniecības, vajadzētu pārskatīt finansēšanu nākamgad.