Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1139, Did:0, useCase: 0

2010. gads: Šicu varoņdarbs, Tīruma labāko desmitniekā

Andris Vētra
Andris Vētra

2010. gads:  Šicu varoņdarbs, Tīruma labāko desmitniekā
Brāļiem Šiciem - sudraba medaļas Vankūverā
Foto: Romāns Kokšarovs, Sporta Avīze, f64

2010. gads kamaniņu sportā iezīmējās gan kā Latvijas sportistu panākumu gads - Andra un Jura Šicu izcīnītās sudraba medaļas, Maijas Tīrumas devītā vieta Vankūveras olimpiskajās spēlēs, gan kā pārmaiņu gads – būtiskas izmaiņas skārušas komandas sastāvu (sportistu karjeru beiguši Guntis Rēķis, Anna Orlova, Agnese Koklača, komandai pievienojusies Elīza Tīruma).

Vankūveras olimpiskās spēles

Pirms četriem gadiem Turīnas olimpiskajās spēlēs bronzas medaļu izcīnīja Mārtiņš Rubenis. Visai svārstīgie rezultāti nākamo sezonu laikā neliecināja, ka Rubenis varētu būt viens no favorītiem Vankūverā. Rubenim raksturīgā spēja īstajā brīdī negaidīt izšaut, tomēr lika viņu pieskaitīt tiem, kuri varētu cīnīties par medaļām Vankūverā (Kanāda). Pretendentiem uz augstu vietu noteikti tika pieskaitīti Andris un Juris Šici, kā arī Maija Tīruma, kurai arvien biežāk Pasaules kausa izcīņas posmos izdevās veikt teicamus braucienus.

Maija Tīruma laikā pēc Turīnas olimpiskajām spēlēm bija būtiski progresējusi, arvien vairāk sevi apliecinot kā pirmā desmitnieka sportisti. Pasaules kausa izcīņas posmos atsevišķos braucienos sasniegtie rezultāti liecināja, ka var cerēt pat uz kaut ko vairāk kā vietu desmitniekā. Sacensību pirmais brauciens Vankūverā iepriekšminēto spilgti apliecināja – ceturtais rezultāts un tikai 4.5 sekundes simtdaļas zaudēts līderei Ņinai Reitmaijerei (Austrija), nākamajai čempionei Hifnerei, kura tobrīd bija trešā, tikai 1.3 sekundes simtdaļas. Tomēr neliela kļūda otrajā braucienā un tas, ka tieši uz slieces trāpīja, acīmredzot, smilšu grauds, kas bremzēja kamanu, pēc pirmajiem diviem braucieniem atvirzīja uz astoto pozīciju. Sacensību otrajā dienā visai precīzi veikti braucieni un sacensību noslēgumā devītā vieta, kas ir Maijas līdz šim augstākais panākums.

"Tā ir pagaidām labākā vieta, kāda man olimpiskajās spēlēs bijusi. Domāju, ka man nav pamata būt ļoti bēdīgai. Mērķis Vankūverā bija nobraukt četrus labus braucienus. Ja neskaita otro braucienu un to problēmu ar slieci - domāju, ka viss izdevās labi," par savu sniegumu Vistleras trasē kopumā Tīruma bija apmierināta , taču jautāta, par cik procentiem, atjokoja: "Par 88. Nu, labi 88,8!" Tīruma atzina, ka bija vērts atgriezties sportā, kuru uz gadu pameta pēc Soltleiksitijas olimpiskajām spēlēm.

Anna Orlova cerības pacīnīties par vietu labāko desmitniekā lielā mērā zaudēja jau otrajā braucienā, kurā pieļāva visai rupju kļūdu, sacensību izskaņā ierindojoties 13. vietā. Olimpiskā debitante Agnese Koklača finišēja 24. vietā. Sievietēm par čempioni kļuva Tatjana Hifnere (Vācija).

"Skumjas par to, ka šajā sporta veidā varēju sasniegt vairāk, ja man netiktu liegts strādāt kopā ar manu treneri (Veru Zozuļu). Vera visu vasaru ar mani strādāja, un man uzlabojās praktiski viss - starts, braukšanas tehnika. Sezonas sākumā viss bija baigi labi. Taču, tā kā viņas visu laiku nav man blakus, viss pamazām pazūd. Un neviens cits jau neko nesaka un nerāda," tā Anna Orlova raksturoja iemeslus, kādēļ neizdevās sasniegt labākus rezultātus.

Mārtiņš Rubenis izcīnīja 11. vietu četru braucienu summā, kuru ieņēma arī pēc pirmās sacensību dienas, kad bija veikti pirmie divi braucieni. Kļūda sacensību trešajā braucienā liedza pacīnīties par vietu labāko sešiniekā (rezultāti bija pietiekami blīvi, kas veiksmes gadījumā ļāva pat no 11. vietas cerēt pakāpties līdz vietai labāko sešiniekā). Par Vankūverā sasniegto Mārtiņam nav sarūgtinājuma: "Ja skatās reālo situāciju, augstāk es tikt nevarēju. Tikai nokrist zemāk. Tā ka ar to, kā beigušās sacensības, esmu apmierināts." Inārs Kivlenieks ieņēma 18. vietu, Guntis Rēķis – 26.

"Šajās sacensībās lielas priekšrocības ieguva tie, kam bija labāks starts. Ja braucieni būtu no augšas, būtu garāka trase, kurā vēl iespējams pacīnīties, un starpība būtu mazāka. Taču viss ir tieši tik labi, cik tas var būt. Manuprāt, te nevajag meklēt kādus iemeslus. Vienkārši citi izdarījuši kaut ko labāk un vairāk," Mārtiņš nebija izsitams no līdzsvara ne ar kādiem uzvedinošiem jautājumiem. Arī par saviem nākotnes plāniem.

"Esmu pielicis ļoti lielu galējo punktu. Labi vismaz, ka noslēdzošais brauciens izdevās salīdzinoši labs. Kā nu ir, tā ir - ņemiet par labu. Nevienu mirkli nenožēloju, ka šos 24 gadus esmu pavadījis kamaniņu braukšanā," aizvadījis savas pēdējās sacensības starptautiskajā arēnā, atzina kamaniņu braucējs Guntis Rēķis.

Par olimpisko čempionu visai pārliecinoši kļuva Fēliks Lohs (Vācija). Ārpus labāko trijnieka palika Alberts Demčenko (Krievija), kura sniegumu noteikti būtiski ietekmēja tas, ka starts vairs nebija no augšas, tādejādi palielinot starta rezultāta nozīmi un samazinot nozīmi trases filigrānai izbraukšanai.

Sacensību norisi aizēnoja Gruzijas sportista Nodara Kumaritašvili nāve - pieļaujot kļūdu vienā no virāžām, sportists izlidoja no trases. Starptautiskā Kamaniņu sporta federācija (FIL), kuras viceprezidents ir Einars Fogelis, gan vēlāk atzina, ka negadījumā vainojams sportists. FIL nespēja vai nevēlējās atzīt savu kļūdu, jo pēc traģiskā negadījuma trasē tika veiktas gan ledus profila izmaiņas, gan tika paaugstināta apmale izejai no virāžas, kā arī tika manītas starta vietas (lai kamanas sasniegtu mazāku ātrumu).

Andris un Juris Šici jau treniņbraucienos uzrādīja vienus no labākajiem laikiem, visos četros braucienos iekļūstot labāko pieciniekā, tostarp vienā - arī sasniedzot labāko laiku, kas apliecināja – Vistlerā brāļi ir reāli kandidāti vietai uz goda pjedestāla. Treniņbraucieni šoreiz neradīja mānīgu iespaidu – otrais rezultāts pēc pirmā brauciena. Teicams sniegums arī otrajā braucienā un kamaniņu sportam medaļa jau otrās olimpiskajās spēlēs pēc kārtas, šoreiz sudrabs. Oskaram Gudramovičam un Pēterim Kalniņam olimpiskajā debijā 12. rezultāts abu braucienu kopvērtējumā.

"Tas ir pārsteigums, protams. Jo šeit neviens nav atbraucis tāpat vien, visi brauca cīnīties par medaļām. Taču pēc treniņbraucieniem jau zinājām, ko varam. Šī ir ātra trase, un tādās mums kamana patiešām iet. Tāpēc klusa doma par pjedestālu kaut kur bija. Vienkārši mēs negribējām to popularizēt, jo var sanākt, ka izbļausties, bet beigās sanāk "čušš". Labāk to visu noklusēt," tā sniegumu Vistleras trasē raksturoja Juris Šics. "Cerams, ka ekonomiskā situācija Latvijā būs tāda, lai mēs to varētu atļauties - lai būtu treneri, finansējums, un mēs varētu strādāt tālāk. Jo, zinot, cik grūti šobrīd iet - var gadīties visādi," tā Juris raksturoja iespēju turpināt startēt līdz pat Soču olimpiskajām spēlēm 2014. gadā.

"Kamēr neesi pirmais, var labāk. Protams, gribas zeltu, un tas ir augstākais, uz ko tiekties, taču vilšanās sajūtas šobrīd nav," Andris Šics vērtē paveikto. Latvijas kamaniņu braukšanas federācijas prezidents Atis Strenga Šicu sniegumu raksturoja kodolīgi: "Tas ir varoņdarbs!"

Kamaniņu sports, sievietes (četru braucienu kopvērtējumā)

VSportisteValstsLaiks
1.Tatjana HifnereVācija2:46.524
2.Ņina ReitmaijereAustrija+0.490
3.Natālija GeizenbergereVācija+0.577
4.Tatjana IvanovaKrievija+0.657
5.Anke VišņevskiVācija+0.729
6.Aleksandra RodionovaKrievija+0.932
9.Maija TīrumaLatvija+1.130
13.Anna OrlovaLatvija+1.781
24.Agnese KoklačaLatvija+3.864

Kamaniņu sports, vīrieši (četru braucienu kopvērtējumā)

VSportistsValstsLaiks
1.Fēlikss LohsVācija3:13.085
2.Dāvids MillersVācija+0.679
3.Armīns CīgelersItālija+1.290
4.Alberts DemčenkoKrievija+1.320
5.Andi LangenhansVācija+1.544
6.Daniels FistersAustrija+1.641
11.Mārtiņš RubenisLatvija+2.583
18.Inārs KivlenieksLatvija+3.119
26.Guntis RēķisLatvija+4.362

Kamaniņu sports, divnieki (divu braucienu kopvērtējumā)

VietaDuetsValstsLaiks
1.Andreass Lingers / Volfgangs LingersAustrija1:22.705
2.Juris Šics/Andris ŠicsLatvija+0.264
3.Patriks Leitners /Aleksandrs RešsVācija+0.335
4.Kristians Oberštolcs /Patriks GrūbersItālija+0.407
5.Andrē Floršucs/Markuss VustlihsVācija+0.485
6.Kristians Nikums/Dens DžojeASV+0.586
12.Oskars Gudramovičs /Pēteris KalniņšLatvija+1.290

Eiropas čempionāts

Eiropas čempionāts norisinājās Siguldā. Labākais no Latvijas sportistiem bija Mārtiņš Rubenis, kurš vīriešu konkurencē izcīnīja ceturto vietu, Guntis Rēķis izcīnīja desmito vietu, sievietēm Annai Orlovai sestā vieta, Maijai Tīrumai – septītā. Divnieku konkurencē brāļi Šici finišēja ceturtie. Komandu stafetē Latvijas komanda izcīnīja zelta medaļas (komandas sastāvā Orlova, Rubenis un brāļi Šici). Jāatzīmē, ka Eiropas čempionāts norisinājās neilgi pirms Vankūveras olimpiskajām spēlēm, vairāki elites sportisti uz Siguldu nemaz neatbrauca.

Pasaules kausa izcīņa

Vīriešu konkurencē par uzvarētāju kopvērtējumā kļuva Armīns Cīgelers (Itālija). Labākais no Latvijas kamaniņu sportistiem bija Mārtiņš Rubenis, kurš ieņēma 24. vietu (labākais sasniegums - septītā vietā, pārējos startos vietas ārpus labāko desmitnieka), Guntim Rēķim 27. vieta (labākais sasniegums 13. vieta), Inārs Kivlenieks ieņēma 28. vietu (labākais sasniegums 18. vieta), Kristapam Mauriņam 60. vieta.

Sievietēm par kausa ieguvēju kļuva Tatjana Hifnere (Vācija). Maija Tīruma kopvērtējumā izcīnīja 12. vietu, trīsreiz iekļuva labāko desmitniekā - septītā, devītā un desmitā vieta, arvien vairāk apliecinot piederību kamaniņu sporta elitei. Annai Orlovai 23. vieta (labākais sasniegums – divreiz 12. vieta), 36. vieta Agnesei Koklačai (startēja tikai trīs posmos, labākais sasniegums – 20. vieta), trīs posmos startēja arī Elīza Tīruma (kopvērtējumā 39. vieta, labākais sasniegums 25. vieta).

Divnieku konkurencē par kausa ieguvējiem kļuva Andrē Floršucs un Markuss Vustlihs (Vācija). Andris un Juris Šici izcīnīja septīto vietu (labākais sasniegums sestā vieta, tikai reizi palika ārpus labāko desmitnieka – 11. vieta). Oskaram Gudramovičam un Pēterim Kalniņam 26. vieta (startēts tikai četros posmos, reizi finišēja 20. vietā, pārējās reizes vietas trešajā desmitā). Andrejs Bērze un Uldis Logins ieņēma 28. vietu.

Jaunā sezona - izmaiņas sastāvā

Šosezon aizvadīti jau četri pasaules kausa izcīņas posmi (kopumā ieplānoti deviņi), pirmajos divos, kuri norisinājās Eiropā – Iglsā (Austrija), Vinterberga (Vācija), plašāka bija Latvijas sportistu pārstāvniecība, nākamajos divos, kas norisinājās Ziemeļamerikā – Kalgari (Kanāda) un Pārksitijā (ASV), startēja tikai Maija Tīruma un divnieku ekipāža Andris un Juris Šici.

Sportistes karjeru beigusi Anna Orlova, Guntis Rēķis pārcēlies uz Jaunzēlandi un strādā par kamaniņu sporta treneri. Jaunā un talantīgā Agnese Koklača pametusi kamaniņu sportu. Sieviešu konkurencē šosezon Latviju pārstāvējušas tikai māsas Tīrumas. Jaunu sezonu Maija Tīruma iesāka ar devīto vietu, kas ir šosezon pagaidām labākais rezultāts. Elīza Tīruma startējusi tikai divos Pasaules kausa izcīņas posmos (Īglsā piedzīvoja kritienu, Vinterbergā – 21. vieta), Andris un Juris Šici trīsreiz finišējuši septītie. Otrajā desmitā finišējuši Pēteris Kalniņš/Oskars Gudramovičs un Andrejs Bērze/Uldis Logins. Mārtiņš Rubenis, Inārs Kivlenieks un Kristaps Mauriņš finišējuši trešajā desmitā. Latvijas kamaniņu sporta izlases galvenais treneris Pēteris Cīmanis atzinis, ka nav apmierināts ar savu audzēkņu paveikto, taču cer, ka rezultāti uzlabosies.

  -2 [+] [-]

, 2010-12-31 22:29, pirms 9 gadiem
Itka baigi shito penteri kads lasis vecgada diena...

  +1 [+] [-]

, 2011-01-01 01:13, pirms 9 gadiem
Janyks rakstīja: Itka baigi shito penteri kads lasis vecgada diena...


Es izlasiiju, tas man aiznjem 1min, ja tev vairāk, tad man tevis žēl!